نقش معماری پایدار در بهینه سازی نمای کرتین وال
10
03

نقش معماری پایدار در بهینه سازی نمای کرتین وال

Bedriye ASIMGİLBalıkesir دانشیار مهندسی و معماری دانشگاه و عضو هیئت علمی گروه معماری balikesir می‌گوید خورشید تنها منبع انرژی است که با یک قدرت تقریباً نامحدود به کل جهان انرژی می‌بخشد. تمام منابع انرژی در طبیعت از تأثیر فیزیکی نور خورشید بر روی مواد تشکیل شده است، بنابراین فناوری های انرژی خورشیدی که از تابش خورشید به سطح زمین، گرما و برق تولید می‌کنند، با توجه به طراحی، منطقه کاربرد، سطح فناوری و ... تعیین می‌شوند. نمای کرتین وال به خوبی به این فناوری پاسخ و تنوع زیادی را از نظر نشان می‌دهد.

 
کاربردهای انرژی خورشیدی به دو گروه سیستم های حرارتی و سیستم های فتوولتائیک تقسیم می‌شوند. برخی از این فناوری‌ها با اثبات خود از نظر فنی و اقتصادی وارد فضای تجاری شده‌اند و به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، برخی از فناوری هایی که از نظر فنی توسعه نیافته‌اند، به دلیل مشکلات فنی و اقتصادی فقط در مرحله R&D باقی مانده‌اند. کشور ما با ورود به قرن بیست و یکم‌، با مشکلات مهمی در زمینه انرژی روبرو است. رشد اقتصادی ما فقط به تأمین منابع انرژی پایدار بستگی دارد. انتظارات در این زمینه نیاز به استفاده از منابع و فن‌آوری های انرژی دارد. از این لحاظ، "معماری خورشیدی" با برنامه ریزی خود که امکان استفاده موثر از انرژی در هر سطح ساختمان را فراهم می‌کند، امکان استفاده بهینه از انرژی در مرحله طراحی را فراهم می‌کند. اگرچه استانداردهای ساختمان و قوانین منطقه‌بندی در مورد استفاده بهینه از انرژی در بخش ساختمان نظارتی است، اما تسهیل و حمایت از گسترش فناوری ها مهم است.

 
اگرچه تمهیداتی که بهینه سازی انرژی را در هر سطح از ساختمان تضمین می‌کنند از اهمیت بالایی برخوردار هستند، سیستم های نمای کرتین وال متشکل از شیشه های الکتروکروم و عایق های فوق‌العاده در نمای کرتین وال، تنظیمات پنجره که باعث بهینه‌سازی درجه حرارت در فضای باز و نیازهای داخلی و اطمینان از بهترین استفاده از نور روز می‌شوند، حداکثر بهره را از روشنایی طبیعی می‌برند. این‌ها عواملی هستند که در ایجاد مرحله در مرحله طراحی تأثیر می‌گذارند. سیستم های نمای کرتین وال با آرایش مناسب نه تنها نیاز روزانه انرژی را برآورده می‌کنند، بلکه سیستم‌های ذخیره انرژی را نیز با آرایش‌های خاص خود موثر می‌کنند، زیرا عمر طولانی ساختمان فقط با کاربردهای معماری امکان‌پذیر است که باید از مرحله طراحی شروع شوند و که در آن دستگاه ها و تجهیزات جدید با مواد پیشرفته ادغام شده‌اند. انتظار ما این است که در آینده نزدیک معماری شیشه جایگاه شایسته خود را در نمای کرتین وال بدست آورد، در حالی که پروژه‌هایی که از نور خورشید در امان هستند در حال تولید هستند، از طرف دیگر، با استفاده از ذخیره انرژی، بحران انرژی در آینده نزدیک برطرف خواهد شد.

 
مشاهده می‌شود که جهانی‌سازی، که محبوب‌ترین مفهوم به معنای اجتماعی آن است، به ویژه در سال‌های اخیر، با پروژه‌های هزاره بارها مورد توجه قرار گرفته است. تبدیل کشورهای جهان که با فرصت‌های ارتباطی به یک دهکده جهانی نزدیک شده است، حتی اگر یک مدینه فاضله به نظر برسد.