نمای hpl؛ پاسخگوی طرح‌های معمارانه
22
06

نمای hpl؛ پاسخگوی طرح‌های معمارانه

نماهای اچ پی ال به دلیل کیفیت بالا، تولید پیشرفته و انقلابی در طرح‌ها، از هر سیستم نماسازی امروزی متمایز هستند. مدت‌ها است كه در اروپای غربی تقاضای زیادی برای پانل های اچ پی ال كه توسط مهندسان آمریكایی اختراع شده، به وجود آمده است. ویژگی‌های برجسته زیبایی‌شناسی و سازگاری با محیط زیست باعث محبوبیت این نمای hpl شده است.
 

 

تعریف

اچ پی ال مخفف عبارت انگلیسی «High Pressure Laminate» است.  اچ پی ال ترکیبی از الیاف طبیعی و رزین‌های حرارتی (فنولیک) تا 70٪، تولید شده در فشارها و درجه حرارت‌های بالا است که یک پانل متراکم بسیار پایدار با نسبت مقاومت به وزن مناسبی را تامین می‌کند. این پانل‌ها، زیبایی و طراحی نامحدودی را با رنگ‌ها، ریتم‌ها و عمق‌های مختلفی برای معماران عرضه می‌دارد. این پانل‌ها می‌توانند به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر استفاده شوند. استفاده از این سیستم در عین حال که از سبکی و ایمنی بی‌نظیری برخوردار است، در برابر شرایط جوی و شرایط سخت محیطی نیز غیرقابل نفوذ می‌باشند.مزایا

رواج نمای hpl بیشتر به دلیل خصوصیات زیبایی و تنوع بسیار بالای آن‌ها می‌باشد. در واقع انتخاب طرح، رنگ و بافت در این متریال به قدری گسترده است که می توان به هر ایده، حتی غیرمعمول‌ترین و جسورانه‌ترین ایده‌ها نیز پرداخت. نمای hpl می‌تواند تک رنگ باشد یا می‌تواند از هر نوع متریال مثل چوب یا سنگ طبیعی تقلید کند. علاوه بر این، می‌توانند در ابعاد بزرگ با چاپ هر تصویر دلخواه روی آن تولید شوند. (سطح خارجی آن مات، نیمه مات، براق، دارای بافت ریز، درشت یا برجسته است. آنها می‌توانند دارای بافتی مانند چوب، منسوجات، سنگ، ماسه سنگ، آلومینیوم و ... باشد.)

بنابراین گزینه‌های بسیار زیادی برای تولید آن وجود دارد. به عنوان شرح مفصل‌تری از مزایای اچ پی ال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- مقاومت در برابر آب و هوا و ثبات رنگ: آفتاب و باران هیچ تأثیر قابل توجهی روی سطح صفحات نخواهد داشت. در طبقه‌بندی‌های سازمان‌های سنجش استاندارد، در رده‌بندی بالایی از نظر مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش قرار دارد.
2- تمیز کردن آسان: سطح پانل‌های دیواری عملاً در برابر تجمع خاک مقاومت می‌کند و محصول را صاف و تمیز نگه می‌دارد. به مراقبت خاصی نیاز ندارند و نیازی به رنگ‌آمیزی سالانه نیست. کافی است گاهی اوقات آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.
3- محکم ومقاوم: در برابر خراش و ضربه مقاوم است. پانل‌های دیواری، دارای چگالی بالا در سراسر، به راحتی قابل پردازش و مانند چوب سخت است.
4- مقاوم در برابر آب و رطوبت.
5- این ماده در برابر مواد شیمیایی مقاوم است. نمای hpl گزینه مناسبی برای مقاومت در برابر باران اسیدی و سایر بلایای جوی است. آنها را می‌توان با بخار گرم، محلول‌های تمیزکننده و یا تحت فشار آب شست و شو داد.


معایب

شاید بتوان گفت که تنها عیب اینگونه نماها عدم توانایی استفاده از فرز برای برش آنها است. این امر به دلیل تکنولوژی و مشخصات خاص تولید آن می‌باشد.
 

روش تولید

همانطور که گفته شد، اچ پی ال از متراکم کردن ورقه‌ها روی هم شکل می‌گیرد. در فرآیند تولید، ورقه‌ها تحت فشار در پرس هیدرولیک قرار می‌گیرند. این فرآیند تحت فشار 9 مگاپاسکال در دمای بالای 150 درجه سانتیگراد انجام می‌شود. این امر باعث پلیمریزاسیون رزین‌ها و تشکیل پیوندهای برگشت‌ناپذیر می‌شود که در نهایت ماده‌ای با همگنی و چگالی زیاد حاصل می‌شود. بنابراین نمای hpl از مقاومت و دوام بسیار خوبی برخوردار است. پانل‌ها از الیاف چوب، چندین لایه کاغذ بازیافتی آغشته به رزین‌های گرمازا تشکیل شده است. تمام مواد استفاده شده در فرایند تولید فاقد مواد مضر هستند. ضخامت صفحه می‌تواند متفاوت باشد: از 0.6 تا 25 میلی‌متر متغیر است.
 


خصوصیات

صفحات اچ پی ال در حالی که کاملاً سبک هستند، بیشترین استحکام را در بین مواد مشابه دارند. این ویژگی این امکان را می‌دهد تا نصب آنها بدون استفاده از تجهیزات اضافی و سنگین صورت گیرد. این پانل‌ها قوی‌ترین پیوند بین لایه‌ها را دارند. این عامل باعث مقاومت مواد در برابر ضربه، لرزش، به ویژه در مکان‌های اتصال مکانیکی می‌شود. علاوه بر این، نمای hpl کاملاً در برابر تغییرات دما از 60- درجه تا80+ درجه سانتیگراد مقاومت می‌کند و در برابر اثرات شیمیایی و خورشیدی از مقاومت بالایی برخوردار است. همانطور که گفته شد، نصب نمای hpl بسیار ساده است و استفاده از سیستم‌های اتصال نامرئی به شما این امکان را می‌دهد که انواع ایده‌های طراحی را پیاده‌سازی کنید.