نمای  HPL
19
01

نمای HPL

نمای HPL توسط معماران و سازندگان برای محافظت از فضای داخلی از محیط اطراف استفاده می شود. همچنین از این نما برای بهبود زیبایی شناسی نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود. نمای HPL از ساختمان در برابر رطوبت و باد محافظت می کند و عملکرد حرارتی را بهبود می بخشد. 
بسیاری از معماران و سازندگان اکنون به دلایل مختلف تصمیم به استفاده از پانل های نمای HPL به عنوان مواد پوششی بیرونی دارند. در واقع، در روزگار امروز به دلایل زیر استفاده آنها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است:
 
- پانل های HPL در انواع رنگ ها و طرح ها موجود است.
- مقاوم در برابر انواع آب و هوا
- ضد خش و مقاوم در برابر حلال 
- نصب آسان
- مقاومت زیاد در برابر ضربه
- مقاوم در برابر آتش و گرما 
- تمیز کردن آنها بسیار آسان است و هزینه نگهداری این پانل ها نیز کم می باشد
- عایق صوتی
- وزن سبک پانل ها
 

نمای  HPL

 سیستم های نمای HPL همچنین با بازتاب گرمای خورشید به تنظیم درجه حرارت در طول تابستان کمک می کنند. این سیستم های تهویه شونده از پانل های چند لایه با فشار بالا متصل شده با استفاده از میخ یا پیچ به یک زیرسازی ساخته شده اند. 
امروزه معماران و سازندگان از صفحات ورقه ورقه ای با فشار بالا یا همان پانل های HPL برای ترکیب ظرافت و دوام استفاده می کنند.


مزایای سیستم های نمای تهویه شونده HPL
- صرفه جویی در مصرف انرژی و بهره وری انرژی
موضوع بهره وری انرژی یکی از مواردی است که در طی چند سال اخیر به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است. تغییرات آب و هوایی در حال حاضر یک واقعیت غیر قابل انکار است. بهره‌برداری شدید از منابع طبیعی دلیل اصلی این امر است. کاهش منابع انرژی متعارف، مجدداً به بررسی استراتژیهای ملی انرژی می پردازد و آنها را به بخشی از یک استراتژی جهانی مشترک تبدیل می کند. مهمترین مزیت سیستم های تهویه شونده از جمله HPL صرفه جویی در مصرف انرژی را به ارمغان خواهد داشت. طراحی و اجرای صحیح اینگونه سیستم ها باعث کاهش تلفات و هزینه های انرژی، افزایش راحتی محیط، اطمینان از محیط سالم و کمک به حفاظت از محیط زیست می شود.
 
- ظاهر بیرونی عالی
علاوه بر دید عالی، که به دلیل تنوع مواد و ترکیب بین آنها، مواد نما سطح خارجی ساختمان را از محیط محافظت می کنند و یکپارچگی آن را حفظ می کنند. جنبه جدیدی از سیستم های HPL ظاهری زیبا و عالی است.
 
- تهویه طبیعی و نفوذپذیری بخار
علاوه بر عایق حرارتی، تهویه طبیعی و نفوذپذیری بخار نیز برای میکروکلیم داخلی نیز بسیار مهم است. عرض توصیه شده از شکاف هوای لازم برای وجود همرفت، بین 20 تا 50 میلی متر است. این شکاف هوا از گرمای بیش از حد ساختمان در طول تابستان و خنک شدن در طول زمستان محافظت می کند. نماهای تهویه شده امکان تنفس ساختمان و از بین بردن میعان داخل ساختمان را فراهم می آورد. نفوذپذیری بخار دیواره های محصور و عایق حرارتی باعث می شود رطوبت ساخت و ساز تبخیر شود (این مورد برای ساختمان های جدید نیز معتبر است)، و در محوطه هایی با رطوبت بالاتر در خارج آزاد می شود. عدم وجود فرهنگ برای تهویه هوا در محل های مسکونی نیز دلیلی بر وجود رطوبت و میکروارگانیسم ها است. دستگاههایی با یا بدون سنسور به منظور حفظ تهویه در قاب ها و نما های معلق تولید می شوند. این فرآیند برای نمایهای تهویه طبیعی استفاده می شود.
 

نمای  HPL

 


- عایق صدا
وجود شکاف هوا بین روکش نما و عایق حرارتی سطح بالای عایق صوتی را فراهم می کند، پارامتری که برای زندگی در یک شهر بزرگ و شلوغ بسیار پر اهمیت است.
 
- مقاوم در برابر آتش
این یکی از مهمترین مزایای سیستم های تهویه HPL است. براساس آیین نامه اروپایی برای ایمنی در برابر آتش، بعضی از مواد دارای روکش فلزی مقاوم در برابر آتش هستند. برخی دیگر دارای هسته های سوزاننده نیستند و یا در ارتفاع معینی نصب می شوند. ترکیب بین مصالح نما و آتش مخصوص با سیستم خاص، علاوه بر این باعث افزایش مقاومت در برابر آتش می شود.
 
- نصب سریع و نگهداری آسان
یک پارامتر مهم سیستم های نمای تهویه شونده مانند نمای HPL، سرعت نصب و نگهداری آن است. سیستم های تهویه مخصوص طراحی شده برای کاهش زمان طراحی و نصب، تنها راه حل برای نماهای بزرگ برای دستیابی به زمان نصب کوتاه، ایمنی و دید عالی است. يك مزيت بزرگ این پانل ها در محيط هاي آلوده شهري، ويژگي خود تميز شوندگی برخي از انواع پانل ها و تميز كردن آسان برخي ديگر است.

نمای  HPL