کرتین وال آلومینیومی
08
05

کرتین وال آلومینیومی


پنجره شیشه ای آلومینیومی و کرتین وال آلومینیومی چیست؟ چه موقع به جای سیستم های سنتی باید کرتین وال ساخته شود؟
در این مقاله قصد پاسخگویی به آنها را داریم.
 
نمای کرتین وال به دیوار بیرونی ساختمان گفته می‌شود که از پانل‌های سبک ساخته شده است که بر روی سازه ساختمان استوار است. پانل‌های لولای دیواری می‌توانند چند لایه و تک لایه، فریم و قاب باشند. این به طراح این امکان را می‌دهد تا از ویژگی‌های معماری گسترده‌ای برخوردار باشد. شکل و ابعاد عناصر پیش ساخته در کرتین وال به سازه‌های قاب پشتی سازه، ظرفیت حمل مکانیسم‌های نصب، سفتی صفحات و قابلیت حمل آنها بستگی دارد. کرتین وال را می‌توان در ارتفاعات معقول در یک طبقه و تا حدود 25 متر استفاده کرد. ارتفاعات دیگر نیز ممکن است امکان‌پذیر باشد، اما از یک طراح حرفه‌ای‌تر باید کمک گرفته شود.
 


روش نصب

انواع نمای کرتین وال با تکنیک‌های ساخت و نصب کارگاه خود متمایز می‌شوند. آنها را می‌توان به دو نوع طبقه‌بندی کرد:

1- نصب شبکه از کرتین وال.

ما بر روی اسکلت ساختمان یک شبکه را ایجاد می‌کنیم. این شبکه که از فریم‌های کاملاً کوچک ساخته شده در کارخانه ساخته شده و در سایت مونتاژ می‌شود.

2- نصب کرتین وال توسط عناصر

در این حالت، کرتین وال از پانل‌های بزرگ با ارتفاع یک طبقه تشکیل شده است. این پانل‌ها در کارگاه پیش ساخته شده و در سایت مونتاژ می‌شوند. مونتاژ فقط با اتصالات انجام می‌شود و به این ترتیب جلوه یك تابلو منفرد را می‌دهد. پنل‌ها وزن، نیروی باد و فشار خود را به قاب منتقل می‌کنند.
 

روش‌های تهویه

بسیاری از ساختمان‌ها از طریق پنجره‌شان تهویه می‌گردند. در انواع قدیمی‌تر پنجره‌ها به تنهایی مجموعه‌ای از عملکردهای تهویه، نورگیری و دید به بیرون را انجام می‌دادند که باعث می‌شد رسیدن به بازده بالا در هر کدام از خواسته‌های مورد نظر به صورت جداگانه غیر ممکن شود. در تهویه طبیعی باید میزان دقیق هوای تبادل شده، تعداد تعویض‌های مورد نیاز برای هر فضا، احتمال ورود گرمایش نامطلوب و ورود صدای نا خواسته مورد بررسی قرار گیرد.

- تهویه از طریق بازشوهای معمول می‌تواند با بازشوهای لولایی افقی، عمودی، یا ترکیبی از این دو یا کشویی صورت پذیرد. این پنجره‌ها به لحاظ کارکرد تعویض هوا، راحتی و در تنظیم و میزان سختی ساخت و تولیدشان با یکدیگر متفاوت‌اند. این نوع بازشوها عموما برای مناطقی با میزان آلودگی صوتی پایین و با بادهای کم سرعت مناسب می‌باشد. همچنین دید کامل به بیرون و نیز تهویه کامل فضای داخلی به دلیل میزان بالای تعویض هوا از مزیت‌های آن است.

- تهویه از طریق جداره‌های دو پوسته برای مناطقی با آلودگی صوتی بالا و با سرعت‌های بالای باد و جریان‌های هوایی توصیه می‌شود. تهویه هوا در این نوع پوسته‌ها به خصوص در تابستان با مشکلاتی همراه است چرا که هوای با دمای بالای حفره، می‌تواند وارد فضاهای داخلی شود. پوسته دوم در این نوع جداره‌ها از شفافیت دید مستقیم بیرون می‌کاهد، در عین حال که جلوی صدای مزاحم و سرعت بالای باد را گرفته، ناحیه‌ای به منظور تامین هوای گرم در زمستان را فراهم می‌کند.
 

 عوامل موثر بر سیستم کرتین وال

برای جذب فشار باد و سایر بارهای طراحی، عمق صافی را با قدرت (مقادیر I و S) انتخاب کنید.
از طرف دیگر، جبهه‌های بزرگ برای ده متر و کمتر انتخاب مناسبی است. در این ارتفاع، مقاومت ساختاری آن برای تحمل فشار باد متوسط ​​در بسیاری موارد کافی است. با این حال، محدودیت‌های اضافی ارتفاع ممکن است با پین‌های کشویی عمودی دو قطعه آن ایجاد شود. این واحد دو تکه به محل قرار گرفتن در نقاط کشویی افقی حساس است و می‌تواند در فواصل نزدیک‌تر استرس خمشی را در این عمودی‌ها به حداقل برساند.
محدودیت‌های اضافی ارتفاع را می‌توان به برخی از شکست‌های حرارتی که باعث تضعیف باند کشویی عمودی می‌شود نسبت داد و بنابراین مقاومت در برابر فشار باد را کاهش می‌دهد.
 مقاومت در برابر آب

- به طور کلی، این سیستم‌های زهکشی "Gutter and Downspout" هستند، زیرا آب به صورت افقی جمع می‌شود و سپس به صورت عمودی پایین می‌رود. هنگامی که ناودان‌ها در خانه بیش از حد باران را تجربه می‌کنند، ممکن است سرریز وجود داشته باشد و ممکن است آب به اندازه کافی سریع تخلیه نشود. می‌توان استدلال کرد که فریم‌های بلند برای جبهه‌های بزرگ هنگام قرار گرفتن در معرض باران شدید، وضعیت مشابهی دارند و بنابراین انتخاب ایمن برای محدود کردن قد یک بنا به ارتفاع آزمایش آب بستگی دارد. عوامل دیگری چون وزن عناصر سازه‌ای و امکان حمل و نقل آنها نیز بسیار تاثیرگذار است.