نمای کرتین وال
07
10

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال به عنوان دیوار نازک و معمولاً از جنس آلومینیوم تعریف شده است و حاوی مواد پر از شیشه، پانل های فلزی یا سنگ نازک است. قاب‌بندی به ساختار ساختمان وصل شده است و بار و کف یا سقف ساختمان را نیز به همراه ندارد.  با افزایش سطح دیوار، دیوارهای سفارشی با سیستم‌های استاندارد رقابتی می‌شوند.
نمای کرتین وال پوشش بیرونی یک ساختمان است که در آن دیوارهای خارجی غیرساختاری بوده و فقط برای نگه داشتن هوای داخل ساختمان و ساکنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نما فقط از وزن بار مرده خود پشتیبانی کرده و آنرا به سازه اصلی منتقل می‌کند.
 
نمای کرتین وال
 
 
سیستم نمای کرتین وال را می‌توان با استفاده از روش ساخت و نصب آنها به دسته‌های کلی زیر تقسیم کرد: سیستم‌های Stick  یا لامل و سیستم‌های یکپارچه (این سیستم‌ها همچنین با نام های مدولار، یونیتایز، Unitized نیز شناخته می‌شوند). در سیستم Stick ، قاب دور شیشه‌ها و پانل‌های شیشه‌ای به صورت قطعات مختلف به هم متصل می‌شوند.در سیستم یونیتایز‌، کرتین وال از واحدهای بزرگی تشکیل شده است که در کارخانه مونتاژ شده، به محل ارسال و روی ساختمان بنا می‌شوند. قسمت‌های عمودی و افقی ماژول‌ها با ماژول‌های مجاور جفت می‌شوند. ماژول‌ها همچنین ممکن است چندین ماژول را در خود جای دهند.در سیستم‌های لعاب بیرونی، پانل‌های شیشه‌ای و مات از قسمت بیرونی دیوار پرده نصب شده است. سیستم‌های لعاب بیرونی برای تعمیر یا تعویض به مرحله نوسان یا دسترسی داربست به قسمت بیرونی دیوار پرده احتیاج دارند. برخی از سیستم‌های دیواری پرده می‌توانند از داخلی یا خارجی لعاب شوند. کرتین وال اغلب بخشی از سیستم دیوار ساختمان را شامل می‌شود که برای نصب موفقیت‌آمیز نیاز به یکپارچه‌سازی دقیق با عناصر مجاور مانند سایر روکش‌های دیواری، سقف‌ها و جزئیات دیگر دارد.
 
نمای کرتین وال
 


هدایت حرارت قاب نمای کرتین وال تابعی از مواد قاب، هندسه و ضریب شکست حرارتی است.آلومینیوم از هدایت حرارتی بسیار بالایی برخوردار است. این ویژگی باعث می‌شود تا شکست‌های حرارتی از مواد با رسانایی کم، مانند PVC، لاستیک نئوپرن، پلی اورتان و اخیراً نایلون تقویت شده با پلی استر برای بهبود عملکرد حرارتی استفاده شود. مقاومت در برابر نفوذ آب تابعی از جزئیات شیشه، جزئیات ساخت و ساز قاب و زهکشی، واشرها و فریم، درزگیرهای داخلی  و فلاشینگ‌ها می‌باشد. آب می‌تواند با استفاده از پنج نیروی مختلف وارد سیستم دیواره بیرونی شود: نیروی جاذبه، انرژی جنبشی، اختلاف فشار هوا، تنش سطح و عمل مویینگی. برای کاهش نفوذ آب، همه این نیروها باید در طراحی سیستم در نظر گرفته شوند. از ویژگی‌های اصلی بصری نمای کرتین وال، ظاهر زیبا و استفاده حداکثری از چشم‌اندازهای اطراف است. در چشم‌اندازهای دیدنی باریک، سخت کننده‌های فلزی که داخل قاب تو خالی پروفیل‌های اکسترود شده‌های درج شده‌اند می‌توانند به کاهش عمق قاب نمای کرتین وال کمک کنند. عملکرد آکوستیک نمای کرتین وال در درجه اول تابعی از جنس شیشه و مهر و موم‌های داخلی برای جلوگیری از نشت هوا است. درج ضخامت‌های مختلف شیشه در یک واحد شیشه عایق همچنین به کاهش نویز خارجی کمک خواهد کرد.
 
نمای کرتین وال