نمای کرتین وال
12
05

نمای کرتین وال

کرتین وال (که به آن "نمای پرده ای" نیز می گویند) نوعی نمای شفاف است. کرتین وال یک نمای بیرونی است که به منظور محافظت از ساختمان ایجاد می‌شود (بارهایی که از طریق اتصال به کف یا ستون ساختمان به بنیاد اصلی منتقل می‌شوند). بنابراین پانل‌ها، مرحله به مرحله، بر روی اسکلت ثابت نصب شوند.
قاب کرتین وال عمدتا از قاب‌های آلومینیومی اکسترود شده ساخته شده است، اگرچه اولین کرتین وال ها از جنس استیل ساخته شده‌اند (مانند گلخانه مکزیکی در Jardin des Plantes، کار توسط چارلز روهلو دو فلوری، ساخته شده از سال 1834 تا 1836 و پیشگام معماری فلزی در فرانسه).
 

یک کرتین وال برای مقاومت در برابر عوامل زیر باید طراحی شود:

1-نفوذ هوا و لایه‌برداری هوایی: هوا می‌تواند از طریق کرتین وال و از طریق لایه‌های مولیون و ترانوم عبور کند به دلیل نقایص احتمالی در ساخت محفظه در ایالات متحده آمریکا انجمن تولید کنندگان (AAMA) مسئولیت این امر را به عهده دارند که میزان قابل توجهی از نفوذ هوا به کرتین وال را تنظیم می کند. آب (باران، آب نفوذی، آب تغلیظ شده، برف، یخ و غیره). به منظور تضمین عدم نفوذ آب، کرتین وال دارای تسمه‌های ضد آب است. انواع زیادی از این تسمه‌ها وجود دارد. مدل خشک مثل آستر در نئوپرن، EPDM، سانتوپرن، سیلیکون، PVC یا پلی وینیل کلرید، هیپالون و ...  مدل از پیش ساخته و غیر خمیر مثل سیلیکون، پلی اورتان، پلی سولفید، اکریلیک، لاتکس و ...
2- وزش باد: به دلیل وزش باد شدید، و یا حتی نیروی طوفان، بارهای بادی از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است، با بارهای سنگین در نزدیکی ساحل در مناطقی که مستعد طوفان‌های گرمسیری هستند ظاهر می‌شوند. (براساس کشور یا منطقه آب و هوایی، کدهای ساختمان وجود دارد که استانداردهای مقاومت اجباری را برای تحقق پروژه‌های خاص تعیین می کند).
3- انبساط حرارتی و انقباض، زمین لرزه، پرتابه‌های بادی و سقوط‌های هوایی دیگر. آتش، انفجارها، کرتین وال باید در برابر انفجارها مقاومت کند؛ حرکات ساختمانی مانند خزش بتن. 
 


 


انواع کرتین وال

مدل‌های مختلفی از نمای کرتین وال وجود دارد:
کرتین وال با قاب آلومینیومی (که به سیستم چوب نیز معروف است) مونتاژ شده و به صورت قطعات به سایت تحویل داده می‌شود. آنها از پروفایل‌های عمودی طولانی به نام "mullions" و قطعات افقی به نام "sleepers" تشکیل شده‌اند. این سیستم به طور کلی از این مزیت برخوردار است که با هزینه زمان نصب مورد نیاز و با هزینه معماری کم، اقتصادی‌ترین در بازار است.
علاوه بر این سه سیستم کرتین وال بزرگ، گلخانه‌ای، چراغهای سقفی و خورشیدی نیز وجود دارد.
 


انواع پانل‌های شیشه‌ای

امروزه شیشه‌ها به عنوان عایق عمل می‌کنند، به همان اندازه که عایق حرارتی مناسبی هستند (لعاب‌های دو برابر و سه برابر باعث کاهش گرما)، عایق صوتی مناسبی نیز به شمار می‌آیند. آخرین تحقیقات در زمینه نوآوری فناوری باعث ایجاد محصولات بیشتر و سازگار با محیط زیست می‌شود. پرانرژی مانند: 
پانل‌های بسیار کم انتشار: شیشه با پوشش‌هایی که بار حرارتی ساختمان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که قابلیت کاهش بار حرارتی تا 28٪ را نشان می‌دهد.
پانل‌های شیشه‌ای گرم: پنجره‌های گرم شده می‌توانند به عنوان یک حالت گرمایش پشتیبان صورتحساب انرژی سالانه را کاهش دهند. شیشه آسایش حرارتی را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود دمای اتاق پایین بیاید. کاهش 1 درجه سانتیگراد دمای اتاق 5 تا 7 درصد هزینه‌های گرمایش را در کشورهای شمال اروپا کاهش می‌دهد.
- پانل‌های شیشه‌ای ونیزی یکپارچه: تابلوهایی که برای کنترل میزان نور آفتاب بکار می‌روند، به خصوص در مکانهایی که کنترل گرد و غبار مهم است (بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، آزمایشگاه‌های پزشکی و غیره).
- پانلهای الکتروکروماتیک: یا پانل‌هایی با روشنایی متغیر، فناوری به دست آمده با استفاده از یک جریان الکتریکی با شدت متغیر که اجازه می‌دهد پانل‌های دید را مات کند.
- تابلوهای شیشه‌های خود تمیز کننده: با یک فرایند شیمیایی که از تجمع گرد و غبار جلوگیری می‌کند، در حالی که آبی که راحتتر جریان می‌یابد، در کل شیشه توزیع می‌شود و خاک را از بین می‌برد. 
- پانل‌های شیشه‌ای کریستال مایع: بر اساس فناوری نمایشگر کریستال مایع طراحی شده و همانطور که از نام آنها پیداست، شامل کریستال‌های مایع به شکل قطرات در یک پلیمر شفاف بین دو الکترود است. هنگامی که انرژی می‌گیرند سبب می‌شود تا شیشه از حالت شفاف به حالت اوپالین (یخ زده) برود، بدون اینکه باعث تغییر درخشندگی شود. 
 
آب‌بندی

ضد آب بودن نگرانی اصلی در ساخت و نصب کرتین وال است. در این رابطه دو اصل وجود دارد:
آب‌بندی به وسیله انسداد: این اصل در تلاش است تا تمام سطح خارجی یک دیوار را به روشی کامل آب‌بندی کند. انجام این روش بسیار دشوار است و نتایج غیرقابل اعتماد می‌دهد.
اصل "صفحه باران": عبارت است از ایجاد یک محفظه هوا، به نام یک اتاق تعادل فشار، در پشت پوشش. دهانه‌ها در قسمتی ایجاد می‌شوند که فشار مثبت ایجاد شده توسط باد بر روی سطوح خارجی با فشار منفی که به طور معمول در پشت صفحه باران پیدا می‌شود، متعادل گردد. برای موثر بودن، این حفره باید در قسمت داخلی، یک سد هوای محکم داشته باشد.