پانل کامپوزیت آلومینیومی چیست و کاربردهای اصلی آن کدام است
21
02

پانل کامپوزیت آلومینیومی چیست و کاربردهای اصلی آن کدام است

پانل کامپوزیت آلومینیومی چیست و کاربردهای اصلی آن کدام است

آلومینیوم چگونه به دست می آید
آلومینیوم سومین عنصر رایج در پوسته زمین است. در حالت طبیعی خود در بسیاری از سیلیکات ها یافت می شود و از ماده معدنی معروف به بوکسیت استخراج می شود، سنگی کم تحرک با محتوای آلومینیوم بالا.
 
به عنوان یک فلز، چگالی کم و مقاومت آن در برابر خوردگی، علاوه بر رسانایی خوب، آن را به عنصری فوق العاده مفید برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی تبدیل کرده است.
 
در حال حاضر، با پیشروی چین به عنوان یک تولید کننده، تخمین زده می شود که سالانه حدود 60000 تن متریک تولید می شود که 20 درصد آن بازیافت می شود
مشخصات اصلی آلومینیوم
از جمله کاربردهای معمول آن، که می تواند باورنکردنی به نظر برسد، ساخت آینه (به لطف ویژگی های نوری آن)، ظروف و قوطی یا البته به عنوان فویل آلومینیومی برای مصارف خانگی است. استانداردهای متعددی از آلیاژها دارد که برای بخش‌های مختلف مانند صنعت خودرو، تلفن یا ساخت‌وساز مناسب است.
 
 
 
 

پانل کامپوزیت آلومینیومی چیست و کاربردهای اصلی آن کدام است

 آلومینیوم را می توان به راحتی با مواد دیگر ترکیب کرد تا مواد جدیدی مانند مواد مورد استفاده در آجرها یا در پانل های کامپوزیت تولید کند. ترکیب و ساخت پانل کامپوزیت آلومینیومی پانل کامپوزیت STACBOND از دو ورقه آلومینیومی و یک هسته پایه ترموپلاستیک داخلی تشکیل شده است که می تواند بار معدنی را در خود نگه دارد. این پانل به طور ویژه برای نماهای تهویه شده در ساخت و سازهای جدید و همچنین برای بازسازی یا بازسازی طراحی شده است. استاندارد ساخت آن از یک ورق بیرونی آلیاژ آلومینیوم 5005 و یک ورق داخلی 3105 تشکیل شده است.
  
بسته به بار معدنی هسته خود به دو گروه تقسیم می شود و می تواند غیر قابل احتراق یا نسوز باشد و (طبق UNE 13501-1:2007) به عنوان A2-s1، d0 و B-s1، d0 طبقه بندی می شود.
پانل کامپوزیت توسط یک فرآیند لایه‌گذاری پیوسته تولید می‌شود که در آن ورقه‌ای از موادی که هسته را تشکیل می‌دهد بین دو ورق آلومینیومی که همزمان باز می‌شوند اکسترود و فشرده می‌شود. در نهایت، صافی مواد فشرده و کامل شده و یک فیلم محافظ اعمال می شود.
موارد استفاده از پانل کامپوزیت شرکتی
مفهومی که قبلاً به شما می‌گفتم بیشترین کاربرد آن در نماهای دارای تهویه است، نوعی سیستم پوشش چند لایه که دلیل رفتار حرارتی است که نما به دست می‌آورد، به دلیل کارایی آن در حل عایق بندی ساختمان برجسته است.
 
عجیب ترین چیز در مورد ظاهر تهویه شده است که ایجاد یک اثر دودکش را بین لایه های آن می دهد. این دودکش یک تهویه مداوم در محفظه ایجاد می‌کند و ثابت می‌کند که به بهره‌وری انرژی بیشتر در مقایسه با سیستم‌های معمولی‌تر می‌شود. بنابراین، در طول تابستان، گرما می شود و هوای خود را در حال گردش می کند. در زمستان، هوا می شود و گرما حفظ می شود.
 
 

پانل کامپوزیت آلومینیومی چیست و کاربردهای اصلی آن کدام است

 


 
محصولی همه کاره، قابل بازیافت و نصب سریع
از زمانی که پانل کامپوزیت آلومینیومی سفر خود را در بخش ساخت و ساز آغاز کرد، ویژگی‌های آن تا زمانی که به یک محصول بسیار قابل تغییر تبدیل شد که اشکال مختلف مونتاژ، رنگ‌ها، دگرگونی‌ها و کاربردها را می‌پذیرد، بهبود یافته است.
 
به عنوان نمونه ای از تطبیق پذیری زیاد آن، می توانیم آن را هم در کارهای جزئی و هم در فضای داخلی، ترکیب شده با مواد دیگر برای پوشش بخش های خاصی از نما یا به عنوان عنصر اصلی در دگرگونی های پیچیده پیدا کنیم.
 
ازمزایای پانل کامپوزیت  آن می یابیم:
ثبات ابعادی بالا
به عنوان یک ماده، پانل کامپوزیت تغییر شکلی در ابعاد خود ایجاد نمی کند، به این معنی که ماده در هر اندازه ای که دارد بدون از دست دادن خواص خود پایدار می ماند.
 
انبوهی از اتمام
طیف گسترده ای از پرداخت ها که پانل کامپوزیت اجازه می دهد، تطبیق پذیری زیبایی شناختی زیادی به آن می دهد. پانل های کامپوزیت از جامد گرفته تا روکش های بافت دار، آینه ای یا چوبی، می توانند تقریباً با هر نوع پروژه ای سازگار شوند.
 
مقاوم در برابر ضربه
مطالعات اخیر دوام آلومینیوم را در نمای ساختمان به دلیل عمر طولانی و مقاومت در برابر سایش و خوردگی تایید می کند.
 
کاملا قابل بازیافت
مواد هسته و ورق های پوشش پانل کامپوزیت آلومینیومی را می توان بازیافت و مجددا استفاده کرد. آلومینیوم با توجه به ویژگی های آن می تواند به طور نامحدود بازیافت شود
 
مونتاژ سریع و آسان
سیستم های آویز برای مونتاژ پانل های کامپوزیت آلومینیومی به گونه ای طراحی شده اند که مونتاژ آن ها بر روی نما را به روشی سریع و آسان آسان کند. به همین ترتیب در صورت آسیب دیدن کاست به راحتی قابل تعویض است
 
نور مانند یک پر
چگالی کم آلومینیوم آن را به ماده ایده آلی برای سیستم های زیرسازی در نماهای دارای تهویه تبدیل می کند
پایان های سفارشی
 
 
 
 

پانل کامپوزیت آلومینیومی چیست و کاربردهای اصلی آن کدام است

 


 
بسته به پایان مورد نظر، پانل می تواند انواع مختلفی از درمان ها و پوشش ها را دریافت کند. از رایج ترین رنگ های تکمیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
PVDF (پلی وینیل فلورینه)
این محبوب ترین پوشش برای کاربردهای معماری است. در نسبت 70/30 رزین دارای ظرفیت تاشو بالاتر و همچنین مقاومت بهتر در برابر پیری و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش است.
 
FEVE (لومیفلون)
FEVE نوعی پوشش با ساختاری بسیار شبیه به PVDF، اما با سختی بیشتر و انعطاف پذیری کمتر است. این امکان دستیابی به محدوده براقیت بیشتری را فراهم می کند.
 
HDPE (پلی استر با دوام بالا)
رنگ HDPE، از طرف دیگر، طیف بالایی از براقیت و برخی از پرداخت های خاص مانند سطوح بافت دار را امکان پذیر می کند.
پرداخت های جامد، فلزی و خاص
پانل کامپوزیت آلومینیومی اجازه می دهد تا تعداد زیادی از پرداخت های مختلف انجام شود. علاوه بر این، می توان آن را با هر رنگی از نمودار رنگ RAL تطبیق داد. با گذشت زمان، روکش‌های ویژه با جلوه‌های بافت، تقلید از چوب یا بتن، یا رنگین کمانی با جلوه‌های نورپردازی ویژه اضافه شده‌اند.
رنگ های ثابت و متالیک
روکش‌های جامد همگن هستند و به سختی از تغییر تونالیته خود با تابش نور رنج می‌برند. آنها احساس استحکام را به نما می دهند و به راحتی با سایر پرداخت ها ترکیب می شوند.
 
رنگ‌های متالیک، بسیار شبیه به رنگ‌هایی که در بخش خودرو استفاده می‌شوند، با توجه به تابش نور خورشید، سایه خود را تغییر می‌دهند و برای نماهای بزرگ و پروژه‌های برجسته بسیار محبوب هستند.
 
سایر پرداخت های خاص
جلوه های بافتی، سطوح مات یا براق، رنگین کمانی و روکش های چوبی از جمله پرداخت های خاص هستند. ما دائماً پیشرفت های فناوری جدید را به آنها اضافه می کنیم.
اشکال غیر ممکن
در حال حاضر، پانل کامپوزیت آلومینیومی را می توان به روش های مختلفی تبدیل کرد. از جمله آنها مشت زدن است که امکان ایجاد اشکال از نوع نوک تیز را بر روی سطح پانل، ایجاد نقشه ها یا فرم ها فراهم می کند. خم شدن غلتک برای دستیابی به اشکال منحنی؛ مهر زنی و حکاکی CNC برای ایجاد نقش برجسته. شکل دهی سه بعدی برای نمایش حجم ها بر روی سطح صاف و غیره.
 
این ظرفیت تبدیل پانل کامپوزیت آلومینیومی به آن تطبیق پذیری مثبت می دهد تا برای ساخت طرح های مخاطره آمیز و خلاقانه استفاده شود.
 
همچنین آن را به یک ماده ایده آل برای ترکیب و ساختن قسمت های نما تبدیل می کند که با سایر مواد غیرممکن است.
 
فراتر از تصویر معمول یک نمای مسطح تهویه‌شده، می‌بینیم که چگونه می‌توان از این پانل برای پروژه‌های برجسته‌تر و طرح‌های مخاطره‌آمیز استفاده کرد که به دادن ویژگی خاصی به ساختمان‌ها کمک می‌کنند.