کرتین وال شیشه ای
19
10

کرتین وال شیشه ای

در بهترین بازارهای دنیا انواع کرتین والوجود دارد که بهترین آنها کرتین وال شیشه ای است. دیوارهای شیشه ای تنها یکی ازانواع کرتین وال است که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز، مورد استقبال گسترده معماران و مجریان پروژه های ساختمانی قرار گرفته است. یکی از مزیت های اصلی این دیوارها هزینه کم نگهداری، نصب و دوام بالا است. هزینه کرتین وال شیشه ای در مرحله نصب و نگهداری هم مقرون به صرفه است و هم در کنار دلایل تخصصی دیگر توجیه خوبی برای استفاده روزافزون از آن در کشورهای مختلف است.
کرتین وال ها مصالح ساختمانی جدیدی هستند که به دلیل وزن کم و هزینه کم در صنعت ساختمان مورد توجه بسیاری از طراحان و معماران قرار گرفته اند. دیوارهای دال شیشه ای از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:
 
ساختار نگهدارنده
مواد پرکننده.

 

کرتین وال شیشه ای

 


 

 اگرچه ساختار اولیه اولین دیوارهای بنایی فولادی بود، اما امروزه این نوع نما عموماً با استفاده از پروفیل های آلومینیومی اکسترود شده طراحی و ساخته می شود. با توجه به این که فریم های آلومینیومی اغلب با شیشه پر می شوند، نور طبیعی را به فضای داخلی می دهند و از نظر معماری ظاهر بسیار زیبایی را ارائه می دهند.
 
دیوارها به 3 روش اجرا می شوند:
 


دیوار پرده سیستم یکپارچه
 
دیوارهای پرده با توجه به نیاز طراحان و در نظر گرفتن الزامات ساختمان و عواملی مانند جمع شدگی و انبساط حرارتی ارتعاشات و حرکات ساختمان در اثر نیروهای باد و زلزله، آب بندی موثر و تهویه مطبوع، عایق حرارتی برای کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی. عایق صدا و نورپردازی در ساختمان طراحی و اجرا می شود و مناسب ترین شیوه نمایش در ساختمان های چند طبقه می باشد. دیوارهای پرده شیشه ای را می توان در محل نصب کرد و نیازی به ساخت در کارخانه نیست. در هنگام نصب کرتین وال، مواردی باید در نظر گرفته شود که مهمترین آنها جزئیات کرتین وال شیشه ای در حین کار است.  
 
 
 

کرتین وال شیشه ای

 


طراحان این دیوارها موظفند جزئیات دقیق اجرا و نحوه نصب قطعات این دیوارها را بر روی نقشه اجرایی برای پیمانکاران توضیح دهند. صفحه فشار یکی از اجزایی است که در اجرا و نصب کرتین وال حائز اهمیت است. صفحه فشار فلزی در قسمت بیرونی دیوار قرار دارد که به اعضای اسکلت فلزی داخل ساختمان متصل می شود.
 
می توان گفت صفحه فشاری در معرفی جزئیات دیوار پرده شیشه ای صفحه ای فلزی است که در قسمت بیرونی دیوار قرار گرفته و به فضای داخلی ساختمان متصل می شود و نوعی نگهدارنده دیوار شیشه ای بر روی آن است. بیرون ساختمان
 
ضخامت دیوار پرده شیشه ای چقدر است؟
 
یکی دیگر از متریال های مورد استفاده براینمای خشک که به دلیل ماهیت و خواص منحصر به فرد مورد توجه معماران قرار گرفته است، نمای دیوار دال شیشه ای است. کرتین وال پوششی شفاف برای نمای ساختمان های مدرن و مدرن است که هرگز مرده های ساختمان را به دوش نمی کشند و تنها وزنی که می توانند تحمل کنند وزن خود و نیروی باد است که به آن وارد می شود.
 
یکی از جزئیات قابل توجه، ضخیم بودن دیواره های شیشه ای این شیشه ها است که باید تا حد ممکن باشد. دو نوع ضخامت برای شیشه در این دیوارها وجود دارد:
 
ضخامت 6 میلی متر برای شیشه های عایق
ضخامت 25 میلی متر برای بقیه ساختمان
ضخامت 6 میلی متر بیشتر در نقاط اسپندل و ضخامت 25 میلی متر برای عایق شیشه استفاده می شود.
 
هزینه دیوار پرده شیشه ای چقدر است؟
دیوار پنجره یکی از دیوارهای نمای سنتی است که در گذشته برای جداسازی نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شد. دیوار پرده شیشه ای نیز برای این منظور استفاده می شود اما با دیوار پنجره تفاوت دارد. این تفاوت ها به طور خلاصه به موارد زیر مربوط می شود:
  

کرتین وال شیشه ای

 
ظاهر دیوار.
وزن دیواری که وارد سازه اصلی می شود.
هزینه های جاری دیوار
مقدار نور و نوری که از این دیوارها می گذرد.
مقاومت دیوار در برابر بارهای جانبی روی دیوار.
درجه عایق بودن دیوارها در برابر شرایط جوی.
هر یک از اینها تأثیر بسزایی در طراحی و محاسبات ساختمان دارند و بنابراین در طراحی و اجرای پروژه ساختمانی بسیار مهم هستند. از آنجایی که دیوارهای پرده شیشه ای در بسیاری از موارد فوق بهتر از دیوارهای پنجره هستند، در سال های اخیر در ساخت و سازهای مختلف رواج بیشتری یافته است.