نمای سرامیک و سنگ خشک
28
02

نمای سرامیک و سنگ خشک

 

نمای سرامیک و سنگ خشک، که به عنوان دیوارهای تهویه شده نیز تعریف می‌شوند، نوع خاصی از پوشش‌های محیطی هستند که باید بر روی دیواره‌های سطح خارجی ساختمان اعمال شوند. لایه روکش خارجی به طور کامل و بدون فاصله به دیواره‌های خارجی ساختمان نمی‌چسبد و فضایی ایجاد می‌شود که اصطلاحاً حفره نامیده می‌شود. این به لطف حفره است که می‌تواند گردش هوا ایجاد کند و با ایجاد آن یک حالت دودکش همرفت، که به صورت عمودی با وجود بازشوهایی که در پایه یا در آن قرار دارند، قابلیت تنفس ساختمان را فراهم و آن را تسهیل می‌کند. بالای نمای سرامیک و سنگ خشک گردش هوا می‌تواند به طور طبیعی یا کنترل شده مصنوعی رخ دهد. این امر به نیازهای فصلی، نیازهای روزانه و نیازهای عمومی و موقعیت ساختمان بستگی دارد.

هدف از چرخش مجدد هوا و بنابراین، از نماهای تهویه شده، بهبود عملکرد کلی انرژی گرمایی ساختمان‌هایی است که روی آنها اعمال می‌شود.

 

 

تمام مزایا و معایب نمای سرامیک و سنگ خشک

نصب نمای سرامیک و سنگ خشک و یا نمای تهویه شونده یک سری مزایا را به همراه دارد که از بین آن‌ها عملکرد عایق حرارتی از همه مهم‌تر است. در واقع، نماهای تهویه شده، با ایجاد این جریان مداوم هوا در داخل حفره، قادر به محافظت از ساختمان در برابر تغییرات ناگهانی آب و هوایی، کمک به حذف گرمای جمع شده توسط تابش خورشید از ساختمان و بهبود حفظ گرمای داخل ساختمان هستند. در دوره‌های زمستانی، به گونه‌ای که پراکندگی دما بین محیط خارجی و محیط داخلی را به حداقل برساند و هزینه‌های صورتحساب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. چطور؟ به طور خاص‌، آنچه در طول تابستان اتفاق می‌افتد این است که هوا از صفحه خارجی نمای سرامیک و سنگ خشک به سمت صفحه عایق حرکت می‌کند، به این ترتیب هوای بیش از حد گرم شده در حفره خارج می‌شود و به بالای سازه می‌رسد. بعلاوه، سایه خورشیدی باعث کاهش گرمای ورودی از خارج به داخل ساختمان می‌شود، زیرا انرژی خورشیدی توسط آنها جذب شده و سپس منعکس می‌شود.

 

 


 

علاوه بر این، به نظر می‌رسد که گردش مجدد هوا در داخل حفره نقش فعال و غالب را در محافظت از دیواره‌ها از رطوبت از خارج و خشک کردن نفوذ آب و در نتیجه جلوگیری از تشکیل آن در پی نصب روکش خارجی نمای سرامیک و سنگ خشک بازی می‌کند.

بازیافت هوا در داخل حفره، از بین بردن سریع بخار آب خارج شده از داخل ساختمان را کاهش می‌دهد، به طور قابل توجهی پدیده چگالش را کاهش می‌دهد و در نتیجه، تمام اثرات منفی ناشی از آن از بین رفته، مانند نفوذها، که به نوبه خود شامل پراکندگی گرما به سمت خارج و در نتیجه، خنک‌سازی سریع ساختمان است.

همچنین خوب است به یاد داشته باشید که از آنجا که نمای سرامیک و سنگ خشک به صورت پانل در سطح محیط ساختمان قرار می‌گیرند، آنها همچنین از دیوارهای خارجی در برابر عوامل جوی، به ویژه در برابر باران محافظت می‌کنند که می‌تواند منجر به آسیب جدی یا تخریب کل ساختار شود. با توجه به اینکه امکان حذف و تعویض سریع یکی از پانل‌ها وجود دارد، تعمیر و نگهداری از نمای سرامیک و سنگ خشک واقعاً آسان‌تر می‌شود.

 


 


روکش خارجی نمای سرامیک و سنگ خشک، به لطف تداخل مواد متخلخل در حفره‌ها، امواج صوتی را از خارج منعکس می‌کند. به این ترتیب می‌توان آلودگی صوتی خارجی را به حداقل رساند.


اگر از یک طرف به نظر می‌رسد مزایا در نصب نمای سرامیک و سنگ خشک با تهویه قانع کننده است، خوب است که بخاطر داشته باشید که خطرات آنها چیست. یکی از عوامل اصلی خطر ایجاد دیوارهای تهویه، تسهیل گسترش آتش است. در حقیقت، در صورت آتش سوزی گردش هوا در داخل حفره که به دنبال حرکتی تعریف می‌شود که به عنوان یک دودکش عمودی تعبیه شده(به عنوان مثال که تمایل به بالا رفتن دارد) می‌تواند آتش به سمت طبقات فوقانی ساختمان را گسترش دهد.