طبقه بندی نمای کرتین وال یا نمای سبک
23
01

طبقه بندی نمای کرتین وال یا نمای سبک

یکی از کامل‌ترین طبقه بندی‌ها در رابطه با نمای کرتین وال طبقه بندی شده توسط اتحادیه اروپا است که به شرح زیر است: 
سیستم فیس کپ که از لامل ها در همه جهات عمودی و افقی مداوم است.
نمای نیم کپ که لامل در یکی از جهات پیوسته می باشد.
سیستم نیم کپ که روی المان های افقی لوور قرار می گیرد.
سیستم نیم کپ که روی المان های عمودی لوور قرار می گیرد.
صفحه مداوم نما بین طبقات.
پانل نمای نیمه مداوم بین طبقات.
پنل نما تعبیه شده در هر چهار طرف.
و ...
 
به طور کلی، نمای کرتین وال بسته به ساختار اصلی ساختمان و با توجه به غالب بودن خطوط افقی یا عمودی نما، بدون جدا شدن اجزای تشکیل دهنده آن در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل، معمولاً طبقه‌بندی زیر برای این گونه نماها نیز انجام می‌شود: 
 

نمای سازه 

الف) اسلب: خطوط افقی غالب. 
ب) پشتیبانی: خطوط عمودی غالب. 
ج) تخته‌ها و تکیه‌گاه‌ها: آرایش شبکه ای. 
 

ساختار پنهان

الف). خطوط افقی غالب. 
ب) خطوط عمودی غالب. 
ج) هیچ خط غالب. 
د) فاقد عنصر خطی. 
ه) نمای کور. 
 

طبقه بندی نمای کرتین وال یا نمای سبک


 

متریال

مواد تشکیل دهنده نمای کرتین وال عبارتند از:
پروفیل های نورد فولادی در ساپورت ها، کمربندی ها و عناصر سازه تحمل بار.
پروفیل های کرتین وال و عناصر بسته شدن در فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم.
آستانه های مواد عایق با پوشش های بیرونی از انواع و کیفیت های مختلف.


انواع پنجره در نمای کرتین وال: 

شیشه ثابت متشکل از یک ورق یا صفحه ساده ساده غیرقابل باز شدن: وظیفه اصلی آن اجازه دادن به نور و یا دید از خارج است.

طبقه بندی نمای کرتین وال یا نمای سبک

 

پنجره لولایی

- پنجره با محور عمودی که می‌تواند از داخل باز شود: با چرخش حول محوری ساخته شده از اتصالات مستقر بر روی لبه، عملی است. شعاع چرخش مورد نیاز برابر با عرض تیغه است. می‌تواند از یک یا دو جداره تشکیل شود. 

- پنجره کلنگی با محور عمودی که می‌تواند به بیرون باز شود: با چرخش حول محوری ساخته شده از اتصالات مستقر بر روی لبه، عملی است. شعاع چرخش روی سطوح داخلی تأثیر نمی‌گذارد. می‌تواند از یک یا دو جداره تشکیل شود. 

- پنجره دیافراگم با محور افقی که می‌تواند در داخل باز شود: می‌توان آن را به دور یک محور افقی متشکل از اتصالات واقع در لبه میلگرد فوقانی یا تحتانی چرخاند. حرکت آن به سمت داخل به فضایی در ارتباط با اندازه ورق نیاز دارد. 

- پنجره دیافراگم با یک محور افقی که می‌تواند به بیرون باز شود: با چرخش در اطراف یک محور افقی متشکل از اتصالات مرتب شده در لبه لولای فوقانی یا تحتانی، می‌تواند در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد.
 
- پنجره محوری با محور مرکزی یا جانبی: می‌توان آن را به دور یک محور عمودی ثابت چرخاند، از دو محور واقع در میله‌های عرضی بالا و پایین برگ تشکیل شده است. محور می‌تواند به صورت مرکزی یا جانبی قرار گیرد. 

- پنجره شیب دار با محور بالا، مرکزی یا پایین: این پنجره با چرخش در اطراف یک محور افقی ثابت ساخته شده از دو اتصالی که هر کدام در لبه پایه های جانبی قرار دارند، عملی است.

- پنجره لوور عمودی یا افقی قابل تنظیم: پنجره‌ای با لت‌هایی که می‌توانند در اطراف محورهای افقی یا عمودی ثابت چرخانده شوند که از اتصالات متصل به یک قاب پایه ساخته شده‌اند. لت‌ها با همپوشانی یکدیگر بسته می‌شوند. 

- پنجره کشویی با ریل عمودی: به آن گیوتین می‌گویند و از یک یا چند برگ تشکیل شده است که با نصب ریل عمودی امکان‌پذیر است و وقتی باز می‌شوند، روی هم قرار می‌گیرند. 

- پنجره کشویی با ریل افقی: درب کشویی نامیده می‌شود و از یک یا چند لت تشکیل شده است که با ترجمه افقی در صفحه آنها امکان‌پذیر است و وقتی باز می‌شوند، روی هم قرار می گیرند. 

- پنجره مرکب پنجره چرخشی محور افقی کشویی:این پنجره از یک یا چند برگ تشکیل شده است که می‌تواند به بیرون باز شود، همچنین می‌توان آنها را به داخل باز کرد، با چرخش در اطراف یک محور افقی واقع در ارتفاع عضو عرضی بالایی برگ با ترجمه هم‌زمان از محور در صفحه عمودی. 

- پنجره چرخشی محور افقی پایی: ناین پنجره توسط یک یا چند برگ تشکیل شده است که می‌تواند به داخل باز شود، می‌توان آن را به بیرون باز کرد، با چرخش در اطراف یک محور افقی واقع در ارتفاع عضو عرضی پایین برگ‌ها و با ترجمه هم‌زمان محور در صفحه عمودی 

- پنجره تاشو محور کشویی کناری یا مرکزی: جزوه یا آکاردئون نیز نامیده می‌شود. از دو یا چند برگ تشکیل شده است که با باز شدن، محورهای چرخشی را که در لبه‌های برگ ها یا در قسمت مرکزی آنها قرار دارد، به بالا و پایین بر روی یکدیگر جمع می‌کنید. 

- پنجره ارسی متعادل و محورهای افقی کشویی: پنجره استرالیایی نامیده می‌شود؛ از دو تیغه چرخان با یک محور کشویی افقی، یکی پایین و دیگری بالایی، در برابر یکدیگر متعادل ساخته شده است. 
 

طبقه بندی نمای کرتین وال یا نمای سبک


شکاف‌ها یا بازشوها بین نمای کرتین وال و عناصر جدا کننده باید با محصولات ضد حریق در کل محیط مهر و موم شده باشند. مهر و موم‌های گفته شده باید به عناصر جداسازی متصل شوند تا ساختار مستقل از قاب‌های نما داشته باشند، که در صورت حرکت عناصر سازه ای ساختمان آسیب نمی بینند.