انواع نمای کرتین وال
23
12

انواع نمای کرتین وال

نمای کرتین وال نوعی سیستم نمای غیر سازه ای می‌باشد که به سازه متصل شده و بخشی جدایی‌ناپذیر از ساختمان را به عنوان یک کل تشکیل می‌دهد. اگرچه هدف اصلی آن جداسازی ساختمان از محیط اطراف آن است، اما می‌توان آن را طراحی و تولید کرد تا به ساختمان موجودیت و شخصیت خاص خود را بدهد. گرچه کرتین وال معمولاً با شبکه‌ای متعامد از مولیون ها و ترانزوم ها مشخص می‌شود، اشکال دیگری مانند ذوزنقه‌ها و مثلث‌ها را می‌توان در طرح گنجاند. از نظر ظاهر خارجی آن‌ها را می‌توان به دو نوع طبقه‌بندی کرد:
 
پروفیل‌های قابل مشاهده: از خارج ساختمان می‌توانید قاب‌های فلزی پشتیبانی کننده از دیوار را مشاهده کنید، مانند آلومینیوم، به اصطلاح "نمای کرتین وال فیس کپ".
 
سیلیکون ساختاری: این سیستم نما به گونه‌ای است که از بیرون نما فقط می‌توانید شیشه‌های مختلف را ببینید. المان‌های ساختاری نمای کرتین وال از دید پنهان است، بلکه فقط از داخل قابل مشاهده است. در دیوارهای پرده سیلیکونی ساختاری که به آنها نمای شیشه ای فریم لس یا نمای کرتین وال فریم لس نیز گفته می‌شود، برای دستیابی به تهویه طبیعی داخل ساختمان، معمولاً از دو نوع پنجره به طور کامل در ساختار آنها استفاده می‌شود:
بازشوهای کلنگی: فقط قسمت پایین به سمت بیرون می‌لغزد.
پارالل: این گونه بازشوها به گونه‌ای می‌باشند که کل محیط ارسی پنجره به بیرون می‌لغزد و این لغزش می‌تواند به صورت دستی یا موتوری باشد.
 

انواع نمای کرتین والالزاما نمای کرتین وال باید شرایط مختلف طراحی را داشته باشد:

مقاومت و استحکام کافی برای مقاومت در برابر نیروهای افقی که بدون تغییر شکل بیش از حد تحت فشار قرار خواهد گرفت را داشته باشد. آزادی حرکت کنترل شده که اجازه انبساط و انقباض ناشی از انبساط حرارتی مواد را بدهد. توانایی مقاومت در برابر تغییر شکل‌های دائمی و متغیر ساختار اصلی ساختمان که بر روی آن ثابت شده است را دارا باشد. توانایی تخلیه آب جوی، جلوگیری از نفوذ آن در داخل را دارا باشد. عایق حرارتی کافی برای کاهش مصرف گرمایش و سرمایش فراهم کند. شیشه‌ها برای جلوگیری از نور مستقیم خورشید در هوای گرم، دارای لایه محافظ در برابر آفتاب باشد. نمای کرتین وال استاندارد نه تنها عایق‌های حرارتی و صوتی را برای مناطق داخلی فراهم می‌کند، بلکه به ساکنین این امکان را می‌دهد تا چشم‌انداز را مدنظر قرار دهند و نور را به فضای محافظت شده خود وارد کنند.
طراحی این نما همچنین باید با مقررات قابل اجرا مطابقت داشته باشد: ایمنی شخصی، ایمنی در برابر آتش‌سوزی و...
 

انواع نمای کرتین وال

 

با توجه به کیفیت و کارایی این نما، شیشه به تنهایی بخشی اساسی از نمای ساختمان برای پاسخگویی به تمام این الزامات است. بطوری که نوع شیشه استفاده شده تعیین کننده اصلی کارایی نماهای شیشه ای می‌باشد. در نظر گرفتن مورد فوق اهداف زیبایی شناختی را با عملکرد عملکردی و کیفیت از نظر موارد زیر جمع و متعادل می کند: 
- تعادل گرمایی
- کاهش گرمای بیش از حد نور خورشید
- انتقال نور
- خصوصیات آکوستیکی مناسب و میرایی صوتی
- مقاومت در برابر هوای نامناسب
 

انواع نمای کرتین وال