نمای کرتین وال به عنوان یک سیستم
23
12

نمای کرتین وال به عنوان یک سیستم

نمای کرتین وال به عنوان یک سیستم که به آن نمای سبک نیز گفته می‌شود، می‌تواند به عنوان یک نمای خارجی خود حمایت کننده متشکل از عناصر خطی بهم پیوسته و به ساختار اصلی ساختمان لنگر داده شود. هدف تهیه این نما با الزامات معمول یک محفظه خارجی از طریق عناصر پرکننده نوع پانل است. عملی یا ثابت، اما بدون کمک به پشتیبانی از بارهای سازه‌ای ساختمان می‌باشد.
 

نمای کرتین وال به عنوان یک سیستم


اجزای نمای سبک وزن Curtain Wall به شرح زیر است:

 
- عناصر ساختاری

- عناصر پرکننده ثابت و یا متحرک


نماهای سبک شیشه‌ای یا همان نمای کرتین وال، به طور کلی به صورت شبکه‌ای طراحی می‌شوند، به طوری که عناصر ساختاری آن‌ها را می‌توان به دو قسمت عمودی و افقی تقسیم کرد که به ترتیب به آنها Mullion و Transom می‌گویند.
به طور معمول، Support هایی که با محکم کردنشان به سازه ساختمان ثابت می‌شوند، برای تحمل وزن خود، اعمالی که اعضای ضربدری و بقیه عناصر ثابت شده بر روی آنها حمل می‌کنند و بارهایی که روی نما تأثیر می‌گذارد: باد به طور عمده، مکش و فشار، زمین لرزه، ضربه و غیره طراحی می‌شوند.
بنابراین انتخاب مولیون، تیرآهن‌های ساپورت، وزن و تعداد براکت‌ها عمدتا به نوع بار پشتیبانی شده و همچنین به ضوابط طراحی و مونتاژ هنگام اجرای نما بستگی دارد.
سیستم‌های مختلف نمای کرتین وال برای نماهای سبک مانند فیس کپ، نیم کپ، یو چنل، نمای شیشه ای فریم لس و ... از آلومینیوم ساخته شده‌اند و با توجه به پیکربندی سازنده آن‌ها عمدتا در دو گروه متفاوت هستند:

سیستم استیک و سیستم یونیتایز.

 
STICK SYSTEM  یا سیستم استیک: این سیستم‌های کرتین وال از سنتی‌ترین‌ها هستند و از کنار هم قرار گرفتن پروفیل‌ها، بدنه‌ها و اعضای حمایتی تشکیل شده‌اند و به طور کلی چارچوبی را تشکیل می‌دهند. طراحی آن امکان ترکیب صفحه‌های مات، نیمه شفاف یا شفاف را فراهم می‌کند. حمل و نقل و مونتاژ در محل برای هر جز به صورت جداگانه انجام می‌شود.
 

نمای کرتین وال به عنوان یک سیستم


دیوار پرده‌ای (به زبان انگلیسی کرتین وال) سیستمی از نمای خودنگه‌دار، به طور کلی سبک و شفاف، مستقل از ساختار مقاوم ساختمان است که به طور مداوم در مقابل آن ساخته می‌شود. نمای کرتین وال برای مقاومت در برابر نیروی باد و همچنین وزن خود طراحی شده و آن را به طبقات منتقل می‌کند. به طور کلی، تمامی نماهای شیشه ای و همینطور نمای شیشه ای فریم لس با تکرار یک عنصر پیش ساخته تعدیل شده ساخته می‌شوند که شامل عناصر لازم حفاظت، باز شدن و دسترسی به نیاز باشد.  
کرتین وال ها به طور معمول با پروفیل های آلومینیوم اکسترود شده طراحی می‌شوند. بیشتر سطح نمای ساختمان‌هایی که از این نما استفاده می‌کنند معمولاً با شیشه‌های ثابت و بدون بازشو کاور می‌شوند. این امر باعث می‌شود در عین حال که نور طبیعی را تسهیل می‌کند، جلوه مطبوعی به ساختمان ببخشد. با این حال، کنترل پارامترهای مربوط به کنترل میزان بهره خورشیدی، مانند راحتی حرارتی و بصری، هنگام استفاده از نماهای شیشه ای به طور کلی دشوارتر است. سایر مواد و متریال‌های مورد استفاده در نمای کرتین وال عبارتند از سنگ، پانل‌ها و ورق‌های فلزی.  

نمای کرتین وال به عنوان یک سیستم