نمای استرچ متال چیست؟
15
11

نمای استرچ متال چیست؟

نمای استرچ متال (Stretch Metal , Expanded Mesh , Expanded Metal) از ورق‌های فلزی تشکیل شده است که با استفاده از فرایندهای برش و کشش در کارخانه ساخته می‌شوند.
در ابتدا ورق‌ها به زیر یک مجموعه تیغه برده شده و سپس برش و کشش ورق درون دستگاه هم زمان انجام می‌شود.
ورق‌های نمای استرچ متال پانچ نمی‌شوند. بلکه از کشش یک ورق کامل تولید می‌شوند. فرایند کشش باعث می‌شود از ورق‌های خام یک تور یکنواخت با طرح الماس تولید شود. ترکیب تک قطعه‌ای آن برخلاف محصولات دیگر، مانند تورهای ساخته شده از سیم جوش داده شده یا بافته شده، نسبت مقاومت به وزن بسیار بالایی دارد. در این نوع از توری‌ها هیچ نقطه‌ای وجود ندارد که بتوان مواد را از هم جدا کرد. می‌توان آن را از آلومینیوم، فولاد یا سایر فلزات تهیه کرد و می‌توان پوشش‌های مختلفی از قبیل رنگ، چاپ و پوشش پودر را اعمال کرد.
 

نمای استرچ متال چیست؟


استفاده از نمای استرچ متال یک مزیت دیگر نیز دارد: این یک محصول به عنوان یک محصول سبز و پایدار شناخته شده است که می‌تواند اعتبارات LEED را در استانداردهای ساختمانی کسب کند. یکی از دلایلی که این محصول یک محصول سبز و پایدار نامیده می‌شود این است که به جای پانچ شدن، بریده و کشیده شده است. به همین دلیل پسماند تولید این محصول بسیار کم می‌باشد. عملکرد معمول محصول نهایی نسبت به ورق خام حداقل سه به یک می‌باشد و حتی در بسیاری از موارد این عملکرد بسیار بیشتر می‌باشد. این ماده کاملاً قابل بازیافت بوده و هزینه‌های تولید نیز حداقل است. زیرا به اجزای اضافی، فرآیندها یا مواد افزودنی در تولید این پانل‌ها نیازی نیست.
 
موارد کاربرد پانل های استرچ متال یا Expanded Mesh به شرح ذیل می‌باشد:
 

- حفاظت و محصور کردن محل کار

حفاظت از کارگران در محل کار از حوادث ضروری است. طبق OSHA، در سال 2015 ، علت اصلی مرگ و میر کارگران بخش خصوصی (به استثنای برخورد در بزرگراه‌ها) در صنعت ساخت و ساز، سقوط از طریق نورگیر بود. OSHA دستور می‌دهد که "صفحه‌های نورگیر باید از چنان ساخت و ساز و نصب مناسبی برخوردار باشند که توانایی تحمل بار 200 پوندی عمود بر هر منطقه از صفحه را داشته باشند." در کالیفرنیا 400 پوند حداقل این مقدار است. اگر ورق‌های استرچ متال به درستی اجرا شود، صفحه‌های نورگیر می‌توانند الزامات ایمنی بام را برآورده کنند. با استفاده از اقدامات كنترل كشش، می‌توان سقوط ناشی از لغزش را كاهش داد. Expanded Mesh دارای خاصیت ضد لغزش ذاتی است که به عنوان داربست، راهروها و پله‌ها یا محل تجمع روغن‌ها، یخ‌ها یا سایر مواد نرم مانند مفید است.
محصور کردن محل کار و تجهیزات با نمای استرچ متال به عنوان یک بازدارنده قدرتمند در برابر سرقت و خرابکاری عمل می‌کند. برای محافظت بهتر از آنجا که از یک ورق فلز جامد ساخته شده است، برش کاری این ورق‌ها بر خلاف توری‌های معمولی بسیار دشوار است. تخت‌های ابزار، کمد و قفس‌های تجهیزات ساخته شده از Stretch Metal محافظت بهتری از سرقت را فراهم می‌کند. از آنجا که هیچ نقطه‌ای وجود ندارد که بتواند جدا شود‌، مدتی طول می‌کشد تا کسی هر رشته را قطع کند.
برای مشخصات ساختمانی که به استحکامات اضافی مانند بانک‌ها احتیاج دارد، می‌توان به داخل دیوارها Expanded Mesh اضافه کرد تا از امکان برش دیوارهای خشک جلوگیری کند. نمای استرچ متال همچنین می‌تواند به عنوان لایه امنیتی روی پنجره‌ها و درها اعمال شود و دهانه‌های کوچک آن به انگشتان اجازه نفوذ نمی‌دهد.
 

نمای استرچ متال چیست؟


- پشتیبانی با Expanded Metal

برای محوطه سازی، از نمای استرچ متال می‌توان برای ایجاد استخرها، حوضچه‌ها، عرشه و حتی اشکال پیچیده برای نمای تمام شده عالی استفاده کرد.
 

- فیلتراسیون و تهویه

یک مزیت قابل توجه برای استفاده از Stretch Metal در فیلترها، فوق‌العاده قوی بودن آن است. هنگامی که برای فیلتر کردن روان کننده‌ها مانند روغن یا گریس برای تجهیزات سنگین استفاده می‌شود، Stretch Metal به عنوان یک فیلتر با خنک کردن ذرات بزرگ و محدود کردن رسیدن این آلودگی‌ها به محیط فیلتر، عملکردهای فوق‌العاده‌ای دارد. این امر نه تنها کارایی فیلتر را به حداکثر می‌رساند، بلکه چرخه عمر آن را نیز افزایش می‌دهد.
نگه داشتن سیستم‌های HVAC در سطح مطلوب نیاز به تغییر فیلترها در فواصل منظم دارد. استرچ متال گزینه خوبی برای پشتیبانی از فیلترهای چین‌دار است.
 

نمای استرچ متال چیست؟


- تزئینات با استرچ متال

ورق‌های Stretch Metal محدود به یک الگوی الماس شکل نیست. نمای استرچ متال می‌تواند به عنوان طرح‌های جذاب در ساختمان‌های مدرن اداری، تجاری، مسکونی و ... استفاده شود، عناصر معماری موجود از جمله محافظ ناودان، کلاهک دودکش‌ها و نمای ساختمان. موارد استفاده دیگر شامل مبلمان فضای باز، میزهای تزئینی آتش‌دان‌ها و شومینه‌ها و... است.