نمای شیشه ای فریم لس
11
11

نمای شیشه ای فریم لس

سیستم‌های نمای شیشه ای فریم لس مانند تمام سیستم‌های نمای کرتین وال غیر سازه‌ای برای دیوارهای خارجی ساختمان‌ها اجرا می‌شوند. این سیستم به طور کلی در ساختمان‌های بزرگ و چند طبقه مورد استفاده است. نمای شیشه ای فریم لس فضای داخلی را از قسمت خارجی جدا می‌کند، اما فقط وزن خود و بارهایی را که به آن تحمیل می‌شود (مانند بارهای باد، بارهای لرزه ای و غیره) تحمل می‌کند که این بارها نیز دوباره به ساختار اولیه ساختمان منتقل می‌شوند. این نوع نما در تضاد با بسیاری از اشکال ساخت سنتی است که در آن دیوارهای خارجی بخشی اساسی از ساختار اولیه ساختمان را تشکیل می‌دهند.
 

نمای شیشه ای فریم لس

 
به طور معمول سیستم‌های نمای شیشه ای فریم لس شامل یک قاب آلومینیومی سبک وزن هستند که می‌توان صفحات پر کننده شفاف یا مات را روی آن ثابت کرد. این صفحات پر کننده اغلب به عنوان "شیشه" توصیف می‌شوند که به دو نوع شفاف و مات دسته بندی می‌شوند. شیشه‌های مات مانند شیشه‌های اسپندرال می‌باشند. سیستم‌های نمای کرتین وال در قرن نوزدهم با توسعه صفحات شیشه‌ای بزرگ ظهور کردند و از دهه 1930 که برای اولین بار آلومینیوم به عنوان ماده ساختمانی در دسترس قرار گرفت، متداول‌تر شد. آنها اکنون با جنبش مدرنیستی و به ویژه سبک بین‌المللی که در اواسط قرن بیستم رواج یافت، ارتباط تنگاتنگی دارند. این نوعی مدرنیسم عاری از تزئینات بود که با تکرار واحدها و استفاده گسترده از شیشه شاخص می‌شود. این یک سبک است که هنوز هم برای ساختمان‌های بلند در شهرهای جهان به طور گسترده استفاده می‌شود. سیستم‌های نمای شیشه ای فریم لس مانند سیستم‌های دیگر نمای کرتین وال می‌توانند به صورت سفارشی طراحی و ساخته شوند، اما اغلب سیستم‌های اختصاصی سازنده هستند که می‌توانند استفاده شوند. نمای شیشه ای فریم لس می توانند شامل سیستم "استیک" باشند، یا می‌توانند به صورت واحدهایی پیش ساخته بهم متصل شده و اجرا شوند: در سیستم‌های استیک نمای کرتین وال به صورت قطعه قطعه در محل نصب و مونتاژ می‌شوند، بسته به شرایط دسترسی، شیشه از داخل ساختمان یا خارج و از سمت نمای بیرونی به قاب متصل می‌شود. سیستم‌های یونیتایز در ماژول‌های پیش ساخته در خارج از سایت ساخته شده و به صورت پانلی تحویل داده می‌شوند. سیستم‌های Unitized بهتر می‌توانند از مزایای تولید شرایط کارخانه و کنترل کیفیت استفاده کنند و به زمان نصب کمتری در محل نیاز دارند. طیف گسترده‌ای از پانل‌های پر کننده احتمالی برای سیستم‌های نمای شیشه ای فریم لس وجود دارد، از جمله: شیشه شفاف (که ممکن است دو جداره یا سه جداره باشد، ممکن است شامل پوشش‌های ضد اشعه فرابنفش، پوشش‌های انعکاسی و غیره باشد)، شیشه اسپندرل (مات)، آلومینیوم یا فلزات دیگر روکش سنگ، پلاستیک تقویت شده با الیاف (FRP)، لوور، .....

 

نمای شیشه ای فریم لس


طرح‌های نمای شیشه‌ای فریم لس بسیار پیچیده هستند، زیرا برای انجام چندین عملکرد لازم است: انتقال بارها به ساختار اولیه ساختمان. ایجاد عایق حرارتی مناسب و جلوگیری از انتقال و تراکم سرما. تأمین مقاومت مناسب در برابر آتش‌سوزی، دود و جداسازی صوتی. این امر به ویژه در اتصالات بین سیستم کرتین وال و دیوارهای داخلی و کف دشوار است. ایجاد مانعی در برابر نفوذ آب، جلوگیری از افتادن پانل‌ها از قاب، قابلیت اجرا کردن پنجره در نما، جلوگیری از تجمع خاک.
همچنین در ساختمان‌های بلند، سیستم‌های دسترسی باید فراهم شود تا امکان بازرسی، تعمیر و نگهداری، تمیز کردن و تعویض منظم (به ویژه تعویض نگه‌دارنده‌های خارجی) فراهم شود.
 
 

نمای شیشه ای فریم لس

 
سیستم‌های مورد استفاده برای جلوگیری از عبور آب از اتصالات (که توسط اختلاف فشار بین داخل و خارج هدایت می‌شود) شامل موارد زیر است: سیستم‌های درزگیری، مدیریت شده توسط آب و برابرسازی فشار، سیستم‌های همسان فشار، تخلیه‌ای بین واشر داخلی و خارجی ایجاد می‌کند که به بیرون تهویه می‌شود تا اختلاف فشاری بین خارج و تخلیه وجود نداشته باشد. در نتیجه، آب با اختلاف فشار (که در غیر این صورت در سراسر واشر بیرونی جمع می‌شود)، به داخل وارد نمی‌شود. هر بارشی که به درزهای بیرونی نفوذ کند، می تواند از طریق منافذ به خارج تخلیه شود، همچنین سوراخ‌هایی در سیستم برای تخلیه آب در نظر گرفته می‌شود. این روش از سیستم‌های ذکر شده که سعی در ایجاد یک مهر و موم "کامل" دارند که به دلیل رطوبت تحت فشار ناگزیر از کار می‌افتد، قابل اطمینان‌تر است.