استفاده ساختاری نمای كرتين وال در معماری
17
08

استفاده ساختاری نمای كرتين وال در معماری

نمای كرتين وال روش زیبا و جدیدی برای ساخت تزئینات دیوار است که از ویژگی‌های برجسته عصر معماری مدرنیست است. در خارج از نمای كرتين وال هیچ عضو تزئینی دیگری وجود ندارد. می‌توان آینه‌ای در سطحی بزرگ و وسیع تشکیل داد. سبک تزئینی ساده، جلوه‌های بصری خارق‌العاده و مفهوم هنری متعالی آن، ساختمان دارای نمای کرتین وال را به سبکی مدرن‌تر و دارای ارزش فوقالعاده تبدیل کرده است.


برخی از اولین نمونه‌های نمای كرتين وال با پوسته‌های فولادی ساخته شده‌اند و شیشه و صفحات صیقلی با ترکیب لعاب اصلاح شده آزبست یا پلاستیک به شیشه‌ها متصل شده است. سرانجام درزگیرهای سیلیکونی یا نوار لعاب جایگزین ترکیب لعابکاری شدند. برخی از این طرح‌های اولیه شامل یک کلاهک خارجی برای نگه داشتن شیشه در جای خود و محافظت از یکپارچگی مهر و موم‌ها بود.
 

اولین نمای كرتين وال غول‌آسا نصب شده در شهر نیویورک، در ساختمان دبیرخانه سازمان ملل (Skidmore ، Owings و Merrill ، 1952) ، از جمله این نوع ساخت و ساز بود. از بهترین نمونه‌های نمای کرتین وال مدرنیستی پیشین، نمای مدرسه معماری باهاوس اثر معمار فقید آلمانی، والتر گروپیوس در دسائو (1926) و ساختمان هالیدی در سانفرانسیسکو (1918) است. اما بیشترین استفاده از نمای كرتين وال در کارهای معمار آلمانی-آمریکایی مدرنیست یعنی لودویگ میس‌وندروهه به چشم می‌خورد تا جایی که نمای کرتین وال یکی از مهمترین جنبه‌های طراحی معماری وی است. میس‌وندروهه ابتدا نمونه اولیه نمای كرتين وال را در طراحی ساختمان‌های مسکونی بلندمرتبه خود در امتداد ساحل دریاچه شیکاگو آغاز کرد و به نمای كرتين وال در آپارتمان‌های معروف 860-880 Lake Shore Drive دست یافت. وی سرانجام نمای كرتين وال را در 900 910 Lake Shore Drive ، جایی که پرده یک پوسته آلومینیوم و شیشه‌ای مستقل است، کامل کرد. پس از 900 910 نمای كرتين وال اثر میس‌وندروهه در تمام طرح‌های بعدی بلند مرتبه وی از جمله ساختمان مشهور Seagram در نیویورک ظاهر شد. در طول دهه 1970، استفاده گسترده از اکستروژن آلومینیوم برای مولیون‌ها آغاز شد. آلیاژهای آلومینیوم این مزیت منحصر به فرد را دارند که می‌توانند به راحتی تقریباً به هر شکلی که برای طراحی و اهداف زیبایی مورد نیاز است، خارج شوند.
 

امروزه، پیچیدگی و اشکال موجود در طراحی تقریباً بی حد و مرز است. اشکال سفارشی را می‌توان با سهولت نسبی طراحی و تولید کرد. نمای كرتين وال هتل Omni San Diego در کالیفرنیا ساخته شده توسط JMI Realty، طراحی شده توسط شرکت معماری Hornberger و Worstel، نمونه‌ای از یک سیستم نمای كرتين وال واحد با سایه‌بان‌های یکپارچه است.