نمای hpl چيست؟
03
08

نمای hpl چيست؟

نمای اچ پی ال یکی از انواع پانل های پلاستیکی است ، نام نمای hpl همراه با سختی آن شناخته شده است. hpl مخفف لمینت فشار بالا است. این نام از ساختار و روند تولید hpl گرفته شده است.ساختار اصلی نمای hpl

پنل های مورد استفاده در نمای hpl در وهله اول از چندین لایه تشکیل شده که تحت فشار بسیار زیادی به هم فشرده میشوند (ورقه ورقه). این عمل یک صفحه بسیار متراکم، سخت و از نظر ابعاد پایدار ایجاد می‌کند که می‌تواند برای کاربردهای بی‌شماری مورد استفاده قرار گیرد. نمای hpl در بین مردم با نام Trespa® شناخته می‌شود. اما Trespa® فقط یکی از تولیدکنندگان زیادی است که پانل‌ های hpl تولید می‌کنند.
 

یک تخته hpl از یک الیاف چوب یا هسته کاغذ و دو لایه بالایی تشکیل شده است. هسته اصلی تخته از لایه‌های مختلف الیاف چوب و کاغذ تشکیل شده است. این لایه‌ها با رزین فنولی آغشته می‌شوند. در طول تولید، این لایه‌ها تحت فشار زیاد و در دماهای بالا به هم فشرده می‌شوند. رزینی که استفاده می‌شود رزینی به اصطلاح ترموپلاستیک است. این بدان معنی است که رزین تحت تأثیر گرما سخت می‌شود. با فشار دادن صفحه به هم فشرده و صفحه‌ای بسیار متراکم و سخت ایجاد می‌شود. لایه‌های بالایی بسیار سخت و متراکم هستند به طوری که نور خورشید و رطوبت نمی‌توانند به صفحه نفوذ کنند. 
 


كاربردهای نمای hpl 

در آغاز پانل های نمای hpl به طور خاص برای کاربردهای بیرونی در ساخت و سازهای مسکونی و تجاری (پانل‌های پلاستیکی نما) ساخته شدند. تولید تخته‌های hpl به کشف اولین رزین‌های مصنوعی بین سال‌های 1902 و 1910 برمی‌گردد. به سرعت مشخص شد که این رزین‌های مصنوعی برای تشکیل تخته‌های پایدار از لایه‌های نازک کاغذ مناسب هستند. آنها را می‌توان با استفاده از فشار و گرما به صفحات متصل کرد. این "ورقه‌های فشار قوی" ، یعنی ورقه‌های تحت فشار بالا، امروزه به جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند. هسته پانل‌های ورقه ورقه از ورق‌های سلولزی آغشته به رزین فنولیک با یک صفحه پوششی ساخته شده از کاغذ تزئینی آغشته به رزین ملامین تشکیل شده که با یک لایه پوششی ترکیب شده است.
 

پنل hpl نه تنها برای کاربردهای بیرونی مناسب است، بلکه با توجه به لایه‌های فوقانی بسیار سخت و متراکم، اغلب در فضاهای بهداشتی مانند آزمایشگاه‌ها و اتاق‌های عمل استفاده می‌شود. پنل های مورد استفاده در نمای hpl همچنین اغلب در صنایع غذایی و مهندسی مکانیک مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا مواد در خاک جمع نشده و به راحتی تمیز می‌شوند. تولیدکنندگان مختلف پانل‌های HPL پانل‌هایی با یک لایه سطحی خاص در رنگ‌های سفید و سایر رنگ‌های مختلف تهیه می‌کنند. این پانل‌ها به طور خاص برای کاربردهای داخلی ساخته شده‌اند.