تولد نمای كرتين وال
27
07

تولد نمای كرتين وال

كرتين وال چيست؟

 
سیستم نمای كرتين وال به پوشش بیرونی ساختمان گفته می‌شود که در آن دیوارهای بیرونی غیر سازه ای هستند و فقط برای جلوگیری از هوا و ساکنین از آن استفاده می‌شود. از آنجا که نمای كرتين وال غیر سازه ای است، می‌توان از مواد سبک ساخته شده و در نتیجه هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهد. وقتی از شیشه به عنوان دیوار پرده ( كرتين وال ) استفاده می‌شود، یک مزیت این است که نور طبیعی می‌تواند به عمق ساختمان نفوذ کند. نمای كرتين وال  هیچ بار سازه ای به غیر از وزن بار مرده خود از ساختمان حمل نمی‌کند. نمای كرتين وال  از طریق اتصالات در کف یا ستون‌های ساختمان، بارهای جانبی باد را که به آن وارد می‌شود به سازه اصلی ساختمان منتقل می‌کند. یک نمای كرتين وال برای مقاومت در برابر نفوذ هوا و آب، جذب نوسان ناشی از باد و نیروهای لرزه ای که بر روی ساختمان وارد می‌شوند، مقاومت در برابر بارهای باد و پشتیبانی از نیروهای وزن بار مرده خود، طراحی شده است.


 
سیستم‌های نمای كرتين وال معمولاً با اعضای قاب آلومینیومی اکسترود شده طراحی می‌شوند، اگرچه اولین نمونه‌های كرتين وال با قاب‌های فولادی ساخته شده‌اند. قاب آلومینیومی به طور معمول با شیشه پر می‌شود، که یک ساختمان معماری دلپذیر و همچنین مزایایی مانند روشنایی روز را فراهم می‌کند. با این حال، کنترل اثرات نور بر راحتی بصری و همچنین افزایش گرمای خورشیدی در ساختمان هنگام استفاده از مقادیر زیادی پر کننده شیشه، دشوارتر است. سایر پر کردن‌های متداول شامل: روکش سنگ، صفحات فلزی، لوورها و پنجره‌ها یا دریچه‌های قابل استفاده است.
 
نمای كرتين وال از نظر سیستم‌های ویترین از این نظر متفاوت هستند که برای پوشاندن چندین طبقه طراحی شده اند. با در نظر گرفتن الزامات طراحی مانند: نوسان و حرکت ساختمان، انحراف آب و بازده حرارتی برای گرمایش، سرمایش و روشنایی مقرون به صرفه در ساختمان.


 
 

تولد نمای كرتين وال 

 
مدت‌ها است که ساختمان‌هایی با نمای كرتين وال ساخته شده‌اند که از بار کل سازه پشتیبانی می‌کنند. توسعه و استفاده گسترده از فولاد سازه‌ای و بتن مسلح بعداً به ستون‌های نسبتاً کوچک امکان پشتیبانی از بارهای بزرگ را داد. از این رو دیگر نیازی به دیوارهای خارجی ساختمان برای پشتیبانی ساختاری نیست. دیوارهای خارجی می‌توانند بدون بار باشند و در نتیجه بسیار سبک‌تر و بازتر از دیوارهای سنگ‌تراشی گذشته هستند. این جای خود را به استفاده بیشتر از شیشه به عنوان نمای خارجی داد و نمای كرتين وال مدرن متولد شد. اوریل چمبرز (1864) و خیابان 16 کوک (1866)، هر دو در لیورپول - انگلیس، توسط معمار و مهندس عمران محلی پیتر الیس ساخته شده‌اند، با استفاده گسترده از نمای شيشه‌ای خود مشخص می شوند. آنها به سمت حیاط خانه‌ها حتی به دیوارهای نمای كرتين وال با قاب فلزی افتخار می‌کردند که باعث می‌شود آنها به دو ساختمان اول جهان تبدیل شوند که دارای این ویژگی معماری هستند. نمای كرتين وال گسترده باعث می‌شود نور با استفاده از فضای کف بیشتر و کاهش هزینه‌های روشنایی، بیشتر به داخل ساختمان نفوذ کند. اتاق‌های اوریل شامل 43000 فوت مربع (4000 متر مربع) است که در پنج طبقه و بدون آسانسور قرار دارد، که اخیراً اختراع شده و هنوز گسترده نشده بود. یک نمونه اولیه از نمای كرتين وال تمام استیل که به سبک کلاسیک استفاده می‌شود، فروشگاه Kaufhaus Tietz در Leipziger Straße ، برلین است که در سال 1901 ساخته شد (از زمان تخریب).