نمای سنگ و سرامیک خشک؛ نمای تهویه ای
08
07

نمای سنگ و سرامیک خشک؛ نمای تهویه ای

نمای ساختمان نه تنها ویژگی هویتی و زیبایی‌شناختی آن را معرفی می‌کند بلکه عاملی بااهمیت برای دوام آن در طول زمان و مقاومت در برابر شرایط نامساعد جوی است. مدتی است که اجرای نمای سنگ و سرامیک خشک امکان ایجاد یک لایه خارجی با ارزش تزئینی قوی همراه با درجه حفاظت بسیار بالایی را فراهم می‌کند.

تعریف

اصطلاح "نمای تهویه شده" نشان دهنده دیواری با روکش خارجی است که از عناصر ناپیوسته که عموما اسلب‌های سنگی یا سرامیکی ورقه ورقه‌ای با ابعاد بزرگ و ضخامت کاهش یافته تشکیل شده است. این اسلب‌های "خشک" با استفاده از دستگاه‌های ثابت مکانیکی یا شیمیایی-مکانیکی نصب می‌شوند که در پشت آن یک حفره با عمق کم به دست می‌آید اما دارای ضخامت کافی برای قطع پیوستگی فیزیکی با لایه‌های دیواره پشت آن و ایجاد یک گردش هوا در داخل آن می‌باشد.
 

مزایا

نمای سنگ و سرامیک خشک تهویه شده سیستمی برای روکش خارجی ساختمان‌ها است که می‌تواند مزایای قابل توجهی را برای ساختمان‌ها، چه جدید و چه نوسازی شده، به همراه داشته باشد. از جمله مزایای بسیاری که این نوع پوشش ارائه می‌دهد عبارتند از: عایق حرارتی بهتر، کاهش بارهای حرارتی تابستانه، تهویه نما، مقاومت بهتر در برابر عوامل شیمیایی و جوی، دوام بهتر و تقریباً بدون تعمیر و نگهداری. در حقیقت، در زمستان سیستم عایق‌بندی را تضمین می‌کند، در حالی که در تابستان امکان کاهش قابل توجهی از بارهای حرارتی را که بر روی دیواره‌هایی که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارد، فراهم می‌کند. همچنین سرامیک به لطف استفاده از یک تمیزکننده ساده مثل آب، به راحتی تمیز می‌شود. این سیستم نماسازی هیچ قسمت فلزی و یا سازه‌ای را به نمایش نمی‌گذارد.


سایر مزایای نمای سنگ و سرامیک خشک

1- مقاومت مکانیکی بالا
2- مقاومت بالا در برابر شوک‌های حرارتی
3- حداقل جذب آب
4- مقاومت بالا در برابر سرما
5- غیر قابل احتراق
6- مقاومت در برابر لکه‌ها و مه‌دود
7- سبک بودن و سهولت نصب
8- پس از خرابکاری و دیوارنویسی راحت ترمیم می‌شود.
 

ویژگی تهویه‌ای

حرکت همرفتی که در فضای بین اسلب‌های نمای سنگ و سرامیک خشک و ساختمان وجود دارد، گردش طبیعی هوا را ایجاد می‌کند. این امر منجر به کاهش قابل توجه نفوذ هوا به داخل ساختمان می‌شود، گرما را به دلیل تابش خورشید از بین می‌برد و باعث محافظت از سرما در زمستان می‌شود. همچنین معمولاً از لایه‌ای از عایق تشکیل شده است که ساختمان را از رطوبت موجود در خارج محافظت می‌کند.


مراحل انجام نمای سنگ و سرامیک خشک

1- مطالعه پروژه
2- ارزیابی امکان‌سنجی
3- شناسایی قالب‌های مناسب و نوع سیستم
4- شناسایی یک طرح و محاسبه کلی آن
5- تحقق پروژه
 

متغیرهای تاثیرگذار بر نمای سرامیک خشک

1- از جمله عناصر اصلی تاثیرگذار برای بررسی، حرکات افتراقی بین پوشش سرامیک و بستر است. این جابجایی‌های میکرو که بطور مداوم حتی پس از سال‌ها نصب روی می‌دهد، عمدتاً به دلیل رفتار متفاوتی است که سرامیک و قطعات اتصالی که به وسیله آن نصب شده است، به تغییرات دما نشان می‌دهد. راهکارهای زیادی برای غلبه بر این مشکل وجود دارد. استفاده از یک چسب انعطاف‌پذیر مقاوم در برابر آب و سرما، ایجاد اتصالات در ابعاد بزرگ، قرار دادن اتصالات انبساطی و همچنین استفاده از کاشی‌های کوچک و رنگ روشن از جمله متداول‌ترین آنها است.
2- تراز بودن یکی از عواملی است که نیاز به توجه بیشتری دارد: در مورد دیوارهای آجری، ضریب خطا نباید بزرگتر از 2 سانتی متر و در مورد دیوارهای بتونی 5 میلی متر باشد. دیوارها، گوشه‌های داخلی و لبه‌های سازه در نمای سنگ و سرامیک خشک باید عمودی بوده و دارای سربارهای بیش از 3 میلی متر برای هر متر ارتفاع نباشند.


نتیجه گیری

امروزه نمای تهویه‌ای دیگر فقط در ساختمان‌های بزرگ یا مکان‌های دولتی نصب نمی‌شود. برعکس، ساختمان‌های مسکونی یا خانه‌های تک واحدی نیز می‌توانند از مزایای این سیستم و نمای سنگ و سرامیک خشک بهره‌مند شوند.