نمای استرچ متال و مزایای آن
29
06

نمای استرچ متال و مزایای آن

تعریف

استرچ متال نوعی روکش فلزی برای نما است که زیبایی خاصی به آن می‌بخشد و می‌توان آن را با یک مش فلزی مقایسه کرد. این نماها علاوه بر زیبایی و پویایی در طرح، با فیلتر کردن نور، تنوع گسترده‌ای به نورپردازی فضاهای داخلی شما می‌دهند. همچنین باعث کاهش گرما در فضای داخلی می‌شود زیرا مانع از عبور بخشی از پرتوهای خورشید شده و آن‌ها را از بین می‌برد تا وارد ساختمان نشوند.
 


مشخصات نمای استرچ متال

- متریال مورد استفاده در نمای استرچ متال معمولا از آلومینیوم بوده و به وسیله برش لیزر فوق‌العاده دقیق، می‌توان الگوی نماها را مطابق خواسته‌های هر فرد شخصی‌سازی کرد. همانطور که گفته شد نمای استرچ متال به منظور ایفای نقش ضد آفتاب بودن و حفظ حریم خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین می‌توان حداکثر و حداقل میزان شفافیت و در نتیجه درصدی از سایه که برای تنظیم ضریب حرارتی ساختمان مناسب است را تامین کرد. لازم به ذکر است که در پروژه‌های مختلف و در زمان انتخاب متریال ساختمان، این نوع نما قابلیت هماهنگی کامل با چوب، آجر، سنگ، شیشه و بتن را دارد. ساختارشکنی در طرح‌ها، فن‌آوری پیشرفته و سبکی، استرچ متال را به یکی از پرطرفدارترین متریال‌های مورد استفاده در نمای ساختمانی تبدیل کرده است.

- اندازه منافذ می‌توانند متناسب با ضخامت دیواره صفحات باشند. در صورت تمایل برای افزایش مقاومت در صفحه، باید از مقاطع ضخیم‌تری استفاده شود. محصولاتی که با صفحات ضد زنگ نیز تولید می‌شوند دارای شکاف‌هایی به عرض 6 سانتی‌متر و ارتفاع 2.5 سانتی‌متر هستند. ضخامت ترجیحی برای شکاف‌ها باید 2.5 میلی‌متر باشد. شبکه‌های مش را می‌توان در قاب‌های آلومینیومی قرار داد و نصب کرد.
 نمای استرچ متال آلومینیومی

استرچ متال آلومینیومی با نسبت مقاومت به وزن بالا و چگالی کم، جایگزین مطلوبی برای فولاد کربنی است. این عنصر علاوه بر سبکی و مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت هدایت الکتریکی بالایی دارد و به دو شکل دو بعدی و سه بعدی در دسترس است. فرآیند ساخت تقریباً بدون هیچگونه دورریز است که با کاهش قابل توجه هزینه‌ها، سبب بالا رفتن بهره‌وری می‌شود. آلومینیوم منبسط شده به طور هم‌زمان شکاف خورده و کشیده می‌شود و یک مش سخت را تشکیل می‌دهد. الگوهای آن به شکل الماس، مربع، شش ضلعی و ... است. نمای استرچ متال آلومینیومی معمولاً برای کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده می‌شود. الگوهای معماری نیز در زمینه‌هایی مثل محفظه‌ها، سقف‌های کاذب، قفسه‌بندی‌ها و نمای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 


 

مزایای نمای استرچ متال

1- هندسه‌های مختلف استرچ متال، تناسبات زیبایی خاصی به آن می‌بخشد.
2- لاک حرارتی یا آنادایز شدن سطح خارجی، سبب شده است که این نما از بهترین سطح پایان برخوردار باشد.
3- سبک بودن؛ به نحوی که این صفحات فقط 5 کیلوگرم در مترمربع وزن دارند.
4- نمای استرچ متال با تمام سازه‌ها سازگار بوده و نصب آن آسان است.
سایر مزایا نیز شامل جریان مناسب هوا، مقاومت مکانیکی بالا و هزینه کمتر نسبت به سایر متریال‌های مدرن مورد استفاده، می‌شود.

نتیجه‌گیری

در پایان می‌توان گفت که تأثیر محفظه‌های نمای استرچ متال بر سرمایش و گرمایش و همچنین روشنایی (مصرف انرژی) ساختمان به عنوان یک موضوع کلی، نشان دهنده مناسب بودن این نما از نظر صرفه‌جویی در انرژی است که این امر منجر به ایجاد یک روش جدید با هدف بهینه‌سازی پایداری طراحی بر اساس حداقل مصرف انرژی می‌شود.