مزایای ساختاری نمای کرتین وال
22
05

مزایای ساختاری نمای کرتین وال

در طراحی‌های ساختمانی، تاثیر فعل و انفعالات بین نمای ساختمان و سازه اصلی عموما در نظر گرفته نمی‌شود. این موارد شامل تجزیه و تحلیل بارها، انتقال آنها، حرکات جانبی و هماهنگی بین حرکات سازه و پوسته معماری است. لازم است در مراحل اولیه طراحی به این نکات توجه شود تا از اتفاقات ناخوشایند در حین مراحل انجام کار جلوگیری گردد. ظهور مهندسی نما به عنوان یک رشته تخصصی جداگانه، مدیون این گونه ناهماهنگی‌ها در فرآیند ساخت و ساز بود.
 


تعریف

یک کرتین وال به یک سیستم نازک و سبک گفته می‌شود که معمولاً از آلومینیوم و شیشه ساخته شده باشد. این نوع نما سازه‌ای نبوده و تنها وزن خود را تحمل می‌کند. ضمنا می‌تواند بار باد و گرانش را به سازه اصلی ساختمان منتقل کند.

موارد مصرف و ویژگی‌های عملکردی

با توجه به کاربرد مواد سبک وزن مورد استفاده در این سیستم، گزینه‌ای مناسب برای پوشش خارجی یک ساختمان محسوب می‌شوند. همچنین به دلیل اینکه توانایی مقاومت در برابر نفوذ هوا و آب را دارند، مورد استفاده در مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی خاص (خیلی سرد و خیلی گرم) هستند، می‌باشد. بسته به نیازها و ترجیحات پروژه، در بناهای کوچک نیز قابل استفاده است. می‌توان آن‌ها را از کف به سقف یا به شکل عبوری از چندین طبقه نصب کرد.


 

مزایای سیستم کرتین وال

بافت، رنگ و درخشش منحصر به فرد کرتین وال آلومینیومی این سیستم را  از سایر سیستم‌های مشابه خود متمایز کرده است. همچنین قابلیت ترکیب با انواع متریال‌های سنگی و کامپوزیت را دارا می‌باشد. وزن سبک آن که حدود یک سوم نمای اجرا شده با سنگ مرمر است، به طور قابل توجهی تنش‌های سازه‌ای را کاهش می‌دهد.

سایر مزایای ساختاری

1- پروفیل‌های آلومینیومی از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است. اگر این پروفیل‌ها به وسیله پوششی از فلوروکربن آبکاری شود، می‌تواند تا 25 سال در برابر خوردگی مقاوم باشد.
2- پروفیل‌های آلومینیومی را می‌توان پس از پرداخت نهایی به شکل‌های مسطح، قوس‌دار و کروی شکل تبدیل کرد.
3- کرتین وال آلومینیومی تا 100 درصد قابل بازیافت است که این ویژگی سبب کاهش استفاده از منابع اولیه کشورها می‌شود.انواع پرکننده‌های میانی

شیشه اسپندرال: یک شیشه یکپارچه با روکش و یا عایق می‌باشد. شیشه اسپندرال را می‌توان با استفاده از پوشش‌هایی مثل (فیلم/رنگ یا سرامیک)، در پشت شیشه‌های شفاف ایجاد کرد.

پانل فلزی: پانل‌های فلزی می‌توانند به اشکال مختلفی از جمله صفحه آلومینیومی، فولاد ضد زنگ یا سایر فلزات غیر خورنده باشند.
 
سنگ مرمر: در این سیستم از صفحات سنگی نازک که معمولاً گرانیتی هستند استفاده می‌شود. از مرمر سفید به دلیل مستعد بودن در تغییر شکل‌های فصلی نباید استفاده شود.