اجزای اصلی کرتین وال
22
05

اجزای اصلی کرتین وال

آنچه نیاز است درباره اجزای اصلی کرتین وال بدانید; 

نمای غیرسازه‌ای از جنس شیشه، فلز یا سنگ که بجز تحمل بار وزن خود، تحت فشار بار دیگری نباشد، پس از جنگ جهانی دوم متداول شد. کمبود منابع اولیه و انرژی در آن زمان، انگیزه‌ای برای ساخت ساختمان‌های بلند مرتبه که مصرف انرژی را به حداقل می‌رساند ایجاد کرد. از پیشگامان این ایده می‌توان به لوکوربوزیه (معمار معروف فرانسوی) و لودویگ میس وان دروهه (معمار و هنرمند آلمانی) که فعالیت‌های چشمگیری در دهه 1920 انجام دادند، نام برد. ساختمان دبیرخانه سازمان ملل متحد (1949)، با دیوارهای شیشه‌ای رنگ خود، تبلور ایده‌ها و نظریات اساسی این جریان بود. نمونه دیگر این جریان ساختمان سیگرام بود که توسط میس ون دروهه و فیلیپ جانسون بنا شد و هنوز هم جزو یکی از نمونه‌هایی است که با ظرافت بسیار و جزییات دقیق ساخته شده است.  تعریف

کرتین وال به عنوان یک سیستم نماسازی که به نمای شیشه ای نیز شناخته می ‌شود، می‌تواند به عنوان جداره خارجی بنا به هم بپیوندد و به ساختار اصلی ساختمان متصل شود.
 

اجزای اصلی

1- عناصر ساختاری
2- عناصر پرکننده (ثابت و متحرک)
کرتین وال معمولا به صورت یک شبکه شطرنجی طراحی و تقسیم‌بندی می‌شود. بنابراین اتصالات شامل عناصر افقی و عمودی می‌شوند که شبکه کلی را به وجود می‌آورند. به طور معمول، عناصر عمودی به سازه ساختمان متصل می‌شوند و صرفا برای تحمل وزن خودشان، در نظر گرفته شده‌اند. بار عناصر افقی و سایر موارد موثر مثل باد، زلزله و تنش‌های ساختمانی نیز به آنها منتقل می‌شود.
 


انواع کرتین وال

1- سیستم استیک: این سیستم شناخته شده‌ترین نوع کرتین وال می‌باشد که از ترکیب پروفیل‌های عمودی و افقی، شبکه‌ای از فریم‌ها را می‌سازد. در این سیستم تمام اجزا در محل پروژه نصب می‌شوند.

2- سیستم مدولار: به سیستم یونیتایز نیز معروف است. یونیتایز از مدرن‌ترین و جدیدترین نماهای ساختمانی ارائه شده است که در کنار مزیت‌های عملکردی فراوانی که ارائه می‌کند، ظاهری ظریف و بسیار زیبا دارد. همچنین سرعت بالا و سهولت در نصب این نوع نما باعث شده تا مشتریان بیشتری به آن روی بیاورند. در واقع این سیستم نمونه ارتقاع یافته سیستم استیک بوده و تفاوت در این است که در این سیستم اجزا در کارگاه ساخته شده و در محل پروژه نصب می‌شوند. یراق آلات و نوع نصب آن نیز با سیستم استیک متفاوت می‌باشد.
 انواع بازشو

انواع بازشو کرتین وال شامل پنجره‌های لولایی، پنجره‌های محوری یا مولین ترانسوم. پنجره‌های شیب‌دار و پنجره‌های چرخان که می‌توان آنها را به صورت دستی یا به کمک یک موتور باز و بسته کرد، می‌شود.