نمای HPL
08
11

نمای HPL

دلیل ایجاد فاصله بین پانل‌های نمای HPL در هنگام نصب در نما چیست؟
قرار دادن درزهای انبساطی یا همان  Expansion Joint با توجه به حرکات انبساطی چوب و در نظر گرفتن درز بین پنل‌ها الزامی است. این درزها همچنین می‌بایست در نقاطی که پنل‌های HPL با متریال‌های دیگر مانند سنگ، شیشه، ورق آلومینیم برخورد می‌کند حتماً رعایت شود. اندازه این درزها بستگی به ابعاد پنل‌های مورد نصب و طراحی نما دارد. به عنوان مثال، برای پنل‌هایی که اندازه آنها 3440 در 3000 میلی‌متر است این فواصل می‌بایست حداقل 6 میلی‌متر باشد. ضمناً توصیه می‌شود که از به‌کارگیری چسب یا هر نوع درزگیر برای پر کردن درزها جهت آب‌بندی خود داری شود، چرا که باعث جمع شدن جرم و گرد و غبار در گوشه‌ها و اطراف لبه پنل‌ها می‌گردد.

نمای HPL

 


نحوه حمل و ذخیره پنل‌ها:
سطح پایدار پالت‌ها برای حمل و نقل بایستی به بزرگی ابعاد پنل‌ها انتخاب شود تا از حرکت پنل‌ها بر روی یکدیگر جلوگیری به عمل آید. در هنگام ذخیره‌سازی نیز بایستی مراقبت‌های ویژه‌ای از ورق‌های اچ پی ال صورت گیرد تا از رطوبت، گرما، خاک و هر عامل مخرب دیگر دور شود؛ پنل‌های نمای HPL ترجیحاً می‌بایستی به صورت افقی ذخیره شوند و تمام سطح آن می بایست پوشیده باشد، اگر ذخیره افقی امکان‌پذیر نبود می‌بایستی آنها را تحت یک زاویه 30 الی 60 درجه ذخیره نمود.
 

نمای HPL

 


انتخاب ضخامت پنل:
انتخاب ضخامت پنل بر حسب مکان و نحوه قرارگیری پنل است؛ برای نصب پنل در سقف‌های کاذب و سایه‌بان یا در پارتیشن‌ها یا نمای ساختمان می‌بایست از ضخامت‌های مختلف بهره جست. تعیین ضخامت پنل از اختیارات طراح نما می‌باشد که با رعایت دستور العمل‌های نمای HPL، ضخامت مورد نظر را انتخاب می‌کند. همچنین می‌بایست به این نکته توجه داشت که ضخامت پنل‌ها و فاصلە بین تکیه‌گاه‌ها رابطە مستقیم دارند؛ بدین صورت که هر چه فاصلە بین تکیه‌گاه‌ها بیشتر باشد ضخامت ورق HPL نیز می‌بایست بیشتر انتخاب شود. به طور کلی ضخامت ورق برای نماهای خارجی 6 تا 8 میلی‌متر است، به جز در شرایط خاص قطرهای زیر 5 میلی‌متر پیشنهاد نمی‌گردد چرا که در مقابل فشار باد از استحکام کافی برخوردار نمی‌باشند همچنین استفاده از ضخامت‌های بالا باعث سنگینی نما می‌شود که از لحاظ فنی مورد تأیید نمی‌باشند. سيستم نصب با پيچ و پرچ نمايان نمای HPL را می‌توان با استفاده از پیچ و یا پرچ نصب کرد. در این روش پانل‌ها به ستون‌های عمودی متصل می‌گردند. چنانچه دیوار به طور کامل و عمودی هم‌تراز یا به عبارت دیگر" شاغول" نباشد، می‌توان از یک شبکه از پروفیل‌های زیرسازی به عنوان تکیه‌گاه دوم برای تنظیم فاصله ستون‌ها استفاده کرد. برای ساخت شبکه معمولا از قوطی‌های 40*40 استفاده می‌شود.
 

نمای HPL

 


در زمینه ساخت پانل‌های نمای HPL، آیا مقررات و مارک‌های ملی علاوه بر مقررات اروپایی نیز وجود دارد؟
مقررات اروپایی محصولات مربوط به ساخت و ساز شامل یک طبقه‌بندی برای واکنش در برابر آتش‌سوزی است، اما هر کشور بسته به نوع کاربرد، می‌تواند حداقل شرایط مختلف را اتخاذ کند. این بدان معناست که بر اساس ارزیابی واحدهای کنترل ملی برای برنامه‌های مشابه می‌توانید از Euro Class مختلف درخواست کنید. علاوه بر این، موسسات و انجمن‌های عمومی هر کشور اروپایی می‌توانند مارک‌های ملی را تاسیس کنند که مشخصات جدی تری برای برخی پارامترهای فنی ارائه می‌دهند.