نمای استرچ متال
27
05

نمای استرچ متال

نمای استرچ متال متشکل از ورق‌هایی است که از فرآیند شکاف و کشش حاصل می‌شود و در آن مش در یک قطعه بدون درز و یا جوش‌هایی که فرم الگوهای الماس را به کار می‌گیرند بدست می‌آید: خواص مکانیکی آن در اثر تغییر شکل پلاستیک، تا 10 برابر طول اصلی آن افزایش یافته و از لحاظ وزن نسبت به مقادیر اولیه خود تا 80٪ (در واحد سطح) کاهش می‌یابد. علاوه بر این، به دلیل هندسه پله‌ای خود، خواص ضد لغزش را فراهم می‌کند و هزینه‌های نگهداری را کاهش می‌دهد.
 

نمای استرچ متال

 


 


اجرای ساختارهای سفت و سخت و سبک که عملکردهای حمایتی را انجام می‌دهند ، اصلی ترین کاربرد استرچ متال در بخش صنعت است. این سازه ها باید علاوه بر سودآوری برای شرکتی که از آنها استفاده می‌کند، در زمان تهیه و نگهداری، کلیه الزامات امنیتی و راحتی را نیز برآورده سازند.
به لطف سبکی، استحکام و ویژگی‌های ضد لغزش، نمای استرچ متال یک ماده بسیار محبوب برای ساختمان‌های امروزی و طراحی صنعتی است.
مزایای بسیاری در استفاده از استرچ متال وجود دارد که در زیر ما فقط چند مورد آن را ذکر می‌کنیم:
راندمان هزینه
استحکام بیشتر
ویژگی‌های ضد لغزش
سبکی
ایده آل برای عملیات ثانویه
 

نمای استرچ متال

 


 


فرآیند ایجاد استرچ متال برای اولین بار در دهه 1880 در هارتلپول‌ انگلیس تهیه و ثبت شد. با وجود پیشرفت‌های تکنولوژیکی، روند مدرن برای ایجاد این پانل‌ها مشابه روش اصلی است.
پانل استرچ متال در اصل ورقی است که برش داده شده و به مش مشبك تبدیل شده است. کشش فلز منجر به مش با فضاهای الماسی شکل می شود - اگرچه بسیاری از الگوهای دیگر نیز می‌توانند ایجاد شوند. انواع بسیاری از فلز قابل گسترش است، از جمله: فولاد ضد زنگ، فولاد نورد گرم، فولاد نورد سرد، آلومینیوم و موارد دیگر.
استرچ متال نسبت به وزن معادل مش سیم مانند سیم مرغ قوی‌تر است، زیرا اولا فلز صاف شده و باعث می‌شوند فلز در یک قطعه بماند و ثانیا استرچ متال هرگز به طور کامل برش داده و دوباره وصل نمی‌شود و به این ماده امکان حفظ استحکام خود را می‌دهد.
از استرچ متال غالباً برای ساختن نرده‌ها، پیاده‌روها و توری استفاده می‎شود زیرا این ماده علاوه بر سبک‌تر و ارزان‌تر بودن نسبت به متریال‌های دیگر، بسیار بادوام و قوی است.
دهانه‌های کوچک موجود در این مواد امکان عبور جریان هوا، آب و نور را فراهم می‌کند: در حالی که هنوز مانع مکانیکی برای اشیاء بزرگتر فراهم می‌کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از نمای استرچ متال بر خلاف فلز ورق ساده استفاده از آن در گریل‌ها یا روکش زهکشی شده است.
نمای استرچ متال همچنین توسط هنرمندان بویژه مجسمه‌سازان استفاده می‌شود که از این مواد برای تشکیل سطوح پیچیده 3 بعدی و منحنی‌های مرکب استفاده می‌کنند که می‌توانند با استفاده از گچ، خشت یا سایر مواد پوشانده شوند.

 در معماری معاصر از نمای استرچ متال به عنوان یک نمای دو پوسته استفاده شده است که می‌تواند به شکل‌های تزئینی ساده یا پیچیده شکل بگیرد.

 

نمای استرچ متال