نمای Curtain wall
07
02

نمای Curtain wall

نمای Curtain wall یکی از موفق ترین انواع نمای مدرن است که به طور گسترده ای در میان معماران مورد پذیرش قرار گرفته است. توسعه آن در اواخر قرن نوزدهم نتیجه مستقیم نوآوری در زمینه ساخت و ساز است.
معرفی ساختار قاب باعث می شود که ساختار دیوارهای عظیم از بین برود و بنابراین برای تعریف جدیدی از نمای ساختمان اجازه داده می شود. نمای Curtain Wall همانطور که از نام آن مشخص است دیواری ساختاری مستقل از ساختار باربر ساختمان است که محیط داخلی ساختمان را از شرایط آب و هوایی و شرایط جوی نا مساعد محافظت می کند.
خصوصیات غیر باربری آن اجازه می دهد تا مناطق شفاف گسترش یابد. در نتیجه یک نوع آزادی در عمل از امکانات طراحی معماری برای نمای ساختمان با گزینه های جدید برای فضای داخلی ساخته شده است. نوع ساخت و ساز نام های مختلف در مناطق مختلف نامیده می شود. اصطلاح کرتین وال (Curtain Wall) در کشورهای انگلیسی زبان استفاده می شود؛ در هلند با "vliesgevel نمای غشا " ترجمه شده است - که مشخصه ویژگی نفوذپذیری و سبک پارچه ای بخش ساختمان است که فضاهای داخلی و خارجی را جدا می کند. در آلمان Vorhangfassade نامیده می شود.
 
 

نمای Curtain wall

 


اصطلاح Vorhang معادل پرده است، اما فعل 'vorhängen' همچنین به معنای معنای لغو نما در مقابل ساختار است. امروزه اکثریت ساختمان ها، به ویژه ساختمانهای کاربری، به این شکل ساخته می شوند. در حالی که الزامات در نمای ساختمان ها طی دهه های گذشته به آرامی افزایش یافته است، نمای curtain wall  از ساختارهای ساختاری محور تا سیستم های بسیار پیشرفته طراحی شده است. اما اصل ساختاری آن هنوز هم یکسان است.
بصورت ساده شده، می توان آن را به عنوان یک سیستم دو بعدی توصیف کرد. از دیدگاه تکنولوژیکی کرتین وال میتواند به گلخانه ها در اواسط قرن نوزدهم باز گردد. در اینجا، تحولات جدید انقلاب صنعتی با استفاده گسترده از سازه های فلزی راه خود را به معماری می رسانند. در واقع آنها معماری نبودند، بلکه به عنوان ساختمان های کاربردی مورد استفاده قرار گرفتند.
 

نمای Curtain wall

 

 
در اواخر قرن نوزدهم، سازه های ساختمان سبز به ساختار ساختمانی قاب فلزی در معماری منجر شد. در سال 1853، الیشا اوتیس آسانسور ایمن از لحاظ سقوط را اختراع کرد. این و آمادگی بالا برای سرمایه گذاری و قیمت بالای زمین باعث شد که شیکاگو، پس از آتش سوزی بزرگ سال 1871، یک رونق ساختمان ساختمان های گران تر و مدرن تر را تجربه کند. معماران مدرسه شیکاگو، به ویژه، این توسعه را هدایت کردند. در این دوران روش ساخت قاب ساخته شده برای فضاهای بزرگ بدون مانع اجازه داده شد. ساختمان جدید به عنوان یک جایگزین برای روش ساخت عظیم و سنگین با دیوارهای خارجی متحمل بار شد. از لحاظ هزینه بر هر متر مربع ، پنجره به طور کلی ارزان تر از کرتین وال است، پنجره همچنین مقدار زیادی از مفاصل را دارد که می تواند منجر به هزینه های نگهداری طولانی مدت شود. با توجه به متغیرهایی که باید در نظر گرفته شود، تصمیم گیری بین نمای Curtain Wall و نمای پنجره می تواند مشکل باشد. هنگام انتخاب یک سیستم نما باید توجه زیادی داشته باشید و راه حل مناسب بر اساس تغییرات پروژه شما تغییر می کند.
 
 

نمای Curtain wall