نمای سرامیک خشک و مزایا
15
11

نمای سرامیک خشک و مزایا

امروزه نمای سرامیک خشک با توجه به روند رو به رشد صنعت، استفاده از روش های مدرن و جدید در ساختمان سازی علاوه بر صرفه جویی در هزینه و زمان، می تواند تاثیرت مناسبی در راستای صرفه جویی انرژِی، افزایش ایمنی و عمر ساختمان و … داشته باشد که مسلما نتایجی مثبت در سلامت انسان و حفظ محیط زیست خواهد گذاشت.
امروزه با پیشرفت صنایع و تکنولوژی و روند مدرنیزه شدن هر روزه بخش های مختلف زندگی، معماری و صنعت ساختمان از قرون نوزده و بیست تاکنون با شتاب زیادی دچار تغییر شده و به سمت صنعتی شدن پیش می رود.نمای ساختمان و روش های اجرای آن در این دوره نیز تاثیراتی پذیرفته است که رواج روش های اجرای نمای سرامیک بصورت خشک و بدون ملات یکی از دستاورد های آن می باشد.
نمای سرامیک خشک جزو نما های دو جداره تهویه شونده است.
نما های تهویه شونده یک سیستم روکش دار با یک بالشتک هوایی یا حفره است که زهکشی، تهویه و عایق حرارتی ساختمان را به نحوی تامین مینماید.

معمولا یک سیستم روکش خارجی مکانیکی به چارچوب پشتی ثابت به دیوار خارجی یک ساختمان جدید یا موجود متصل می شود.

این دیواره خارجی ممکن است از سنگ تراشی (آجر یا سیمان)، بتنی یا روکش (فلز یا چوب) ساخته شده و یک لایه از عایق حرارتی به راحتی یا بین ستون ها یا در قسمت خارجی دیوار بستر قرار گیرد.

عناصر روکش به دیواره بستر با استفاده از یک زیر ساخت سبک وزن که می تواند از مواد مختلف ساخته شده باشد، انتخاب می شود.

تهویه بوسیله دهانه هایی که در بالا و پایین روکش قرار دارند یا توسط الگوی مشترک باز شده تولید می شود. 

این تهویه اجازه می دهد تا مبادله هوا بین خارج و حفره پشت پانل روکش، ارائه راه حل برای خروج هر رطوبت از نمای، بهبود شرایط حرارتی در داخل ساختمان و نصب عایق در خارج به طوری که برای جلوگیری از پل های حرارتی .
 

نمای سرامیک خشک و مزایا

 

 

از قابلیت های قابل توجه اجرای نمای خشک قابلیت بازیافتی آن است که میتوان پنل ها و مصالح استفاده شده را جمع آوری نمود و از آنها مجددأ استفاده کرد. همچنین از حجم ضایعات ساختمانی به طور چشمگیری می کاهد. این نوع نمای ساختمان به بهینه سازی در مصرف انرژی کمک چشم گیری می کند و به جهت آزادی استفاده از روسازی های متفاوت ساختمان را در برابر ورود آب ، صوت و هوا مقاوم می سازد. نمای خشک را می توان در برابر تنش های ناشی از باد، طوفان و زمین لرزه و همچنین در مقابل حریق مقاوم نمود.

نمای سرامیک خشک و مزایا