سیستم های نمای کرتین وال
22
09

سیستم های نمای کرتین وال

 سیستم های نمای کرتین وال

نمای کرتین وال سیستم های پوششی غیر سازه ای برای دیواره های خارجی ساختمان ها می باشند. آنها عموما با ساختمان های بزرگ و چند طبقه ای مرتبط هستند.
سیستم های کرتین وال عمدتا در طراحی نما های یافت می شوند که به عنوان یک عنصر طراحي می شود که می تواند ساکنان ساختمان را از وقایع جوی بیرون ساختمان حفظ کند، در حالی که کاهش اثرات گسترش و انقباض حرارتی، حرکت ساختمان  و ... را کنترل می کند.
 
 

سیستم های نمای کرتین وال


curtain wall ابتدا در اوایل قرن بیستم استفاده می شود. سیستم کرتین وال اصلی با مواد فلزی ساخته شده بود. ظهور فرآیند شناور شیشه ای در دهه 1950 و توسعه فن آوری های جدید حرارتی و ساخت و ساز در دهه های بعد، منجر به افزایش استفاده از سیستم های کرتین وال مورد استفاده در طراحی امروز می شود.
سیستم های نمای کرتین وال می توانند نیازهای عملکردی و زیبایی شناسی نمایه شما را برآورده سازند.
نمای کرتین وال دیوار داخلی را از بیرون جدا می کنند، اما تنها از وزن خود و بارهای اعمال شده بر روی آنها (مانند بارهای باد، بارهای لرزه ای و غیره) حمایت می کنند که به ساختار اصلی ساختمان منتقل می شوند. این سیستم انتقال بار در مقایسه با بسیاری از اشکال ساخت و ساز سنتی که در آن دیوارهای خارجی بخشی اساسی از ساختار اولیه ساختمان است بسیار بهتر عمل میکند.
 

سیستم های نمای کرتین وال


به طور معمول، سیستم های نمای کرتین وال حاوی یک قاب آلومینیومی سبک وزن هستند که در آن می توان پانل های شفافی را ثابت کرد. این پانل های محافظ اغلب از شیشه ساخته شده اند.
نمای کرتین وال در قرن نوزدهم با توسعه پانل های شیشه ای بزرگ ظهور کردند و از سال 1930 زمانی که آلومینیوم به عنوان یک ماده ساختمانی برای اولین بار ساخته شد، بیشتر شد.
نمای کرتین وال می توانند به صورت سفارشی طراحی و ساخته شوند، سیستم های طراحی شده به صورت سفارشی به طور کلی برای ساختمان های بزرگ صرفه اقتصادی به همراه دارد.
نمای کرتین وال می تواند از قاب های چوبی استفاده کنند یا میتوانند با آلومینیوم با هم ادغام شوند:
در سیستم Stick لامل ها و پنل های شیشه ای بصورت قطعه قطعه با توجه به شرایط دسترسی به داخل قاب در محل نصب می شوند.
در سیستمUnitized  هر پانل به همراه قاب بیرونی در ماژول های مجزا و منحصر در خارج از سایت ساخته شده و در محل مورد نظر نصب می گردند. سیستم های Unitized قادر به بهره گیری از مزایای تولید و کنترل کیفیت کارخانه می باشند و نیاز به زمان نصب کمتری در محل دارند.
 

سیستم های نمای کرتین وال


طیف گسترده ای از پانل های ممکن برای سیستم های نمای کرتین وال شامل موارد زیر است:
شیشه های دو و یا سه جداره با روکش های بازتابنده نور خورشید رنگی یا معمولی
شیشه Spandrel 
آلومینیوم یا فلزات دیگر.
روکش سنگی.
ترکه یا چوب کوتاه
فیبر تقویت شده پلاستیک (FRP).
لوور یا دریچه
 
در ساختمان های بلند باید سیستم های دسترسی برای بازرسی، تعمیر و نگهداری، تمیز کردن و جایگزینی (به ویژه جایگزینی مهر و موم خارجی) فراهم شود.